Pierwsza klasa - jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie?

2021-08-05 9:41

Rodzice posyłający dziecko do pierwszej klasy, martwią się, czy zaaklimatyzuje się ono w szkole. Problemy z aklimatyzacją w klasie mogą mieć również dzieci, które zmieniają szkołę. Jak ułatwić dziecku adaptację szkolną? Co sprawia, że niektóre dzieci mają kłopoty z aklimatyzacją w klasie?

jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie

i

Autor: Getty Images jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie

Pójście do szkoły podstawowej po raz pierwszy lub zmiana szkoły to dla dziecka ogromne wyzwanie i stres. Pierwsze dni edukacji szkolnej, to przede wszystkim kwestie społeczne, dotyczące aklimatyzacji w nowym otoczeniu. Być może ten czas nie będzie prosty.

Jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie rówieśniczej, by nowa sytuacja stała się ekscytująca, ciekawa i po prostu fajna?

Spis treści

  1. Jak szybko dziecko aklimatyzuje się w grupie?
  2. Jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie? Czas i rozmowa
  3. Jak zaaklimatyzować dziecko w nowej grupie? Wizyty kolegów
Tłumy przed szkołami w dniu rozpoczęcia roku szkolnego

Jak szybko dziecko aklimatyzuje się w grupie?

Większość dzieci dobrze aklimatyzuje się w klasie i przyzwyczaja do szkolnego rytmu. Są jednak dzieci, które nie mogą znaleźć w klasie kolegów, nie odnajdują się w grupie, są nieśmiałe, wstydliwe, a nawiązywanie kontaktów sprawia im trudność.

Szybkość adaptacji szkolnej zależy od tego, czy dziecko chodziło do przedszkola. Doświadczenia z przedszkola sprawiają, że dziecko potrafi skoncentrować się na lekcji, jest mniej płaczliwe, bardziej posłuszne, chętnie współpracuje z rówieśnikami, łatwo nawiązuje kontakty, jest śmielsze, komunikatywne, dużo rozmawia, mniej się stresuje.

Zobacz także: Wyprawka pierwszoklasisty - jak przygotować dziecko do szkoły i co kupić?

Jak pomóc dziecku odnaleźć się w grupie? Czas i rozmowa

Proces adaptacji szkolnej wymaga czasu. W pierwszych tygodniach uczęszczania przez dziecko do nowej szkoły trzeba poświęcić mu wyjątkowo dużo uwagi. Koniecznie znajdź czas – na przykład przed snem – na to, by porozmawiać z dzieckiem.

Zapytaj, jak mu się podoba nowa szkoła, czy ma już kolegów, czy zna nauczycieli. Nie odwracaj uwagi od problemu pójściem do kina czy słodyczami, to nie sprawi, że trudności znikną. Pozwól mu się wygadać.

Gdy widzisz, że dziecko chce ci coś opowiedzieć, zatrzymaj się i wysłuchaj go. Jeśli bardzo się spieszysz, powiedz, że bardzo chcesz go wysłuchać i np. za godzinę porozmawiacie.

Nie zaprzeczaj uczuciom dziecka, jeśli mówi, że czegoś się boi albo nie lubi. Dziecko musi wiedzieć, że w życiu jest miejsce także na nieprzyjemne sytuacje i negatywne emocje.

Czytaj również: W co ubrać dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?

Jak zaaklimatyzować dziecko w nowej grupie? Wizyty kolegów

Ważne jest też, by zapraszać do domu kolegów dziecka spoza szkoły (np. z przedszkola). W znajomej grupie dziecko będzie się czuło akceptowane i lubiane, wzrośnie jego poczucie pewności siebie. Warto, by dziecko zaprosiło też do siebie rówieśników z klasy – będzie mogło pokazać się z innej strony i być może nawiąże przyjaźnie.

Sprawdź także: Wymagania edukacyjne dla klas 1-3

www.dlarodzinki.pl