Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci: jak nauczyć dziecko ortografii?

2020-03-26 12:22

Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci bywają bardzo trudne. W szkole często odbywają się dyktanda, a twoja pociecha przynosi coraz niższe stopnie? To znak, aby wspólnie zabrać się za powtarzanie zasad ortograficznych. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji ćwiczeń ortograficznych dla dzieci.

Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci

i

Autor: Getty Images Ćwiczenia ortograficzne pomogą dzieciom poznać i zapamiętać zasady ortografii.

Spis treści

  1. Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci: zasady ortograficzne
  2. Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci: książki i słownik
  3. Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci: propozycje ćwiczeń

Język polski w rankingu najtrudniejszych języków świata zajmuje pierwsze miejsce. Mamy z czego być dumni, ale trudno wymagać od pierwszoklasistów, aby od razu zaznajomiły się z zasadami ortograficznymi.

Błędy zdarzają się nawet dorosłym, bądź więc wyrozumiała również dla swojego dziecka. Przede wszystkim zachęć pociechę do nauki poprzez zabawę. Zorganizujcie wspólne popołudnie poświęcone tylko i ortografii. Ważne jest, aby dziecko po nieudanym dyktandzie nie zniechęciło się do dalszej pracy. Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci znajdziesz zarówno w internecie jak i możesz wymyślić je sama.

Czytaj: Wymagania edukacyjne dla klas 1-3

Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci: zasady ortograficzne

Po pierwsze musisz powtórzyć z dzieckiem zasady ortograficzne. Spytaj czego dokładnie nie rozumie i z czym ma problemy. Wkuwanie "na sucho" wszystkich regułek nie zda egzaminu. Dziecku ortografia zacznie kojarzyć się tylko z zapamiętywaniem definicji, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Warto wykonywać razem ćwiczenia ortograficzne dla dzieci. Mogą to być karty pracy, dyktanda lub zabawy ortograficzne. Pamiętaj, że dziecko dużo zapamiętuje podczas zajęć ruchowych. Dobrze też jest wykorzystać skojarzenia. Stwórzcie razem zabawne historie, które pomogą dziecku zrozumieć odpowiednią regułę lub wyjątki.

Inną metodą mogą być wszelkiego rodzaju krótkie rymowanki i wierszyki np. "Pszenica i pszczoła to znany wyjątek, który zapamiętasz na dobry początek, bo tu nietypowo - po "pe" piszesz "esz". Jeśli nie wiedziałeś, to teraz już wiesz." Ten sposób sprawdzi się u dzieci, które nie radzą sobie z konkretnymi wyrazami lub zasadami.

Sprawdź też:

Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci: książki i słownik

Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci możesz znaleźć on-line. Teraz wiele stron posiada specjalne testy dostosowane do wieku pociechy. Ułatwieniem jest fakt, że komputer sam zlicza ilość błędów wykonanych przez dziecko.

Możesz również zainwestować w odpowiednie książki z zadaniami ortograficznymi. Wybierz takie, które są kolorowe i posiadają dużo obrazków. Zachęci to dziecko do nauki i zgłębiania zasad ortograficznych. W każdym domu powinien znajdować się też przynajmniej jeden słownik ortograficzny. Kiedy dziecko będzie miało problem z konkretnym słowem nakłoń go do skorzystania z niego i zapamiętania pisowni.

Czytaj: Dysleksja u dziecka: jak pomóc dziecku z dysleksją?

Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci: propozycje ćwiczeń

  • Wielokrotne przepisywanie wyrazów lub zdań. Pomoże to dziecku w zapamiętaniu pisowni konkretnego słowa, ale także przyswoi pewien wzorzec stosowania danej zasady ortograficznej w praktyce.
  • Pisanie ze słuchu. Dyktando to jedno z najpopularniejszych metod stosowanych w szkole do sprawdzania ortografii u dzieci. Możecie poćwiczyć tą technikę wspólnie w domu.
  • Pisanie z pamięci. Stwórz dla dziecka krótki tekst nacechowany wyrazami, które sprawiają mu problemy. Przeczytaj go na głos, a potem pozwól przeczytać treść dziecku i przyjrzeć się pisowni. Następnie zabierz kartkę i zleć mu napisanie tekstu z pamięci.
  • Luki w wyrazach. Sporządź listę kilku wyrazów, w których trzeba wstawić odpowiednie litery np. "ch" lub "h"Np. _EŁMT_ÓRZMU_ABO_ATERMAR_EWKAZA_ÓD
  • Wykreślanka. Ciekawym pomysłem może być również wykreślanka, gdzie dziecko będzie musiało odnaleźć słowa np. z literą "ó".
  • Skojarzenia. Coś co zawsze się sprawdzi przy nauce ortografii to skojarzenia. Wydrukuj obrazki zwierząt lub roślin i pozwól dziecku je podpisać. Możesz zrobić to również w formie pisemnej tworząc łańcuchy słów np. marynarz ---> statek ---> ŻAGIELowad ----> pszczoła ----> ULdeszcz ---> piorun ---> BURZAzboże ---> mąka ---> CHLEB
  • Zabawa z przeciwieństwami. Spróbuj też wykorzystać słowa, których przeciwieństwa to trudne dla dziecka wyrazy.Np. przyjaciel - WRÓGzdrowie - CHOROBAkawa - HERBATAwcześnie - PÓŹNOsyn - CÓRKA