Spis treści
- Czego potrzebujesz do ładnego pisania?
- Jak ładnie pisać – zasady
- Zastanawiasz się jak ładnie pisać? Ćwicz jak najwięcej!
Zastanawiasz się, czy uczyć dziecko ładnego pisania, czy mówić mu jak ładnie pisać? W dzisiejszych czasach, kiedy piszemy głównie na urządzeniach elektronicznych, jest to problematyczne.
My podpowiemy co zrobić, żeby poprawić charakter pisma dziecka, bo mimo wszystko jest trudna sztuka i prestiżem powoli staje się opanowanie ładnego pisania.
Dobra wiadomość jest taka, że ładnego pisania można się nauczyć w każdym wieku. Wystarczą chęci i systematyczne ćwiczenia. O ile u dziecka wyrobienie nawyku ładnego pisania przychodzi drogą naturalną (poprzez naukę pisania), o tyle u dorosłego wymaga to już zmiany niektórych nawyków, odejścia od wyuczonego charakteru pisma. Mimo wszystko jest to możliwe i każdy ma szansę kaligrafować.
Czego potrzebujesz do ładnego pisania?
Nie nauczymy się ładnie pisać bez odpowiednich narzędzi. Podstawą jest dobry długopis.
Warto wydać na niego trochę więcej pieniędzy, by dobrze leżał w dłoni i miękko się prowadził po kartce. W sklepach można dostać długopisy dostosowane do ręki, którą piszemy – inne długopisy są dla prawo-, a inne dla leworęcznych.
Odradzamy pióra, żelopisy i cienkopisy, bo trudniej się nimi pisze i trzeba mieć dużą wprawę, by kreśliły regularne linie. Trzymając w ręku długopis, starajmy się utrzymywać wyprostowany nadgarstek. Nie należy zbyt mocno ściskać długopisu w ręku ani przyciskać go do kartki, bo to sprawi, że ręka będzie się szybciej męczyć i będzie mieć ograniczony ruch.Poza długopisem ważne jest miejsce do nauki. Wygodna postawa przy biurku, odpowiednia wysokość blatu mają wpływ na ruch ręką. Istotny jest również zeszyt do pisania. Na początek najlepiej korzystać z zeszytu w kratkę, dzięki któremu łatwiej jest utrzymać stałą wielkość liter i równą linię. Wybierając zeszyt do pisania, zwróćmy uwagę na gładkość kartki. Ona też ma wpływ na równe prowadzenie długopisu.
Jak ładnie pisać – zasady
Jeśli nauka ładnego pisania ma dotyczyć zmiany dotychczasowego charakteru pisma, ważne jest by znaleźć sobie jakiś punkt wyjściowy – wzorzec, na którym będziemy się opierać. Wybierzmy sobie pismo, które nam się podoba i zacznijmy naukę od odwzorowywania poszczególnych liter. Po jakimś czasie powinno nam to zacząć wchodzić w nawyk.
Podczas nauki ładnego pisania nie można się spieszyć – pierwsze litery należy kreślić powoli, z ogromną starannością, by przyzwyczaić rękę do nowego ruchu. Dobrym sposobem jest ćwiczenie, które wykonują wszystkie uczące się pisać dzieci. Polega ono na tym, by jedną literę powtarzać nawet przez kilka linijek w zeszycie i dopiero po jej opanowaniu przechodzić do następnej. Jeśli kreślenie liter w nowym charakterze pisma sprawia trudność, dobrze jest nieco zmodyfikować styl. Należy zwrócić uwagę, co jest problemem i zastąpić element pisma czymś łatwiejszym. Często okazuje się, że łatwiej pisze się np. litery przechylone delikatnie w prawo.
Zastanawiasz się jak ładnie pisać? Ćwicz jak najwięcej!
Najważniejsze w nauce ładnego pisania jest systematyczne ćwiczenie. Jeśli naprawdę chcemy nauczyć się tej sztuki, musimy być konsekwentni i codziennie praktykować. Najlepszym sposobem jest przepisywanie akapitów z książek lub gazet. Możemy przepisywać ciągle ten sam akapit, by śledzić swoje postępy. Dobrze jest również zmienić nieco dotychczasowy nawyk zapisywania różnych rzeczy. Coraz częściej warto zastępować pismo komputerowe ręcznym. Zamiast pisać bloga, warto prowadzić pamiętnik. Zamiast robić notatki na komputerze, robić je odręcznie. Każda sposobność, by ćwiczyć pismo odręczne służy nauce.
Po kilku dniach systematycznych ćwiczeń z pewnością zobaczymy efekty. Jeśli będą zadowalające, można przyspieszyć pisanie, by przyzwyczaić rękę do szybszego, wprawnego ruchu. To już prosta droga do pięknego charakteru pisma.