Jak napisać sprawozdanie z wycieczki szkolnej?

2023-09-27 12:30

Sprawozdanie z wycieczki szkolnej to dłuższa forma wypowiedzi stosowana w celu opisu przebiegu zdarzeń podczas klasowego wyjazdu przez jego uczestnika – nauczyciela bądź ucznia. Jego treść powinna zawierać zarówno informacje dotyczące odwiedzanego miejsca, celu i przebiegu wycieczki, jak również opisywać wrażenia jej uczestników.

Jak napisać sprawozdanie z wycieczki szkolnej?

i

Autor: Getty images Jak napisać sprawozdanie z wycieczki szkolnej?

Sprawozdanie z wycieczki. Kiedy je piszemy?

Sprawozdanie z wycieczki szkolnej najczęściej piszemy po wyjazdach klasowych do różnych miast, ale nie tylko. Tę formę wypowiedzi można też wykorzystać do opisania szkolnego wyjścia do kina, teatru, muzeum, na koncert czy warsztaty – słowem wszystkich wydarzeń klasowych, które odbywają się poza murami szkoły.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Jak napisać sprawozdanie z wycieczki szkolnej? Plan sprawozdania

Sprawozdanie jest prostą formą wypowiedzi, którą najlepiej rozbić na cztery punkty:

1. Wstęp, w którym opisujemy cel, datę i miejsce wycieczki oraz jej uczestników.

2. Rozwinięcie, w którym krok po kroku opisujemy kolejne punkty wycieczki. Przedstawiamy najważniejsze zwiedzane atrakcje turystyczne. Możemy też napisać kilka słów na temat, jak grupa zareagowała na nie.

3. Podsumowanie, w którym opisujemy co najbardziej podobało się uczestnikom wycieczki, a co najmniej. Jest to też miejsce na swoje osobiste wrażenia i uwagi dotyczące nie tylko zwiedzanych miejsc, ale też atmosfery panującej na całym wyjeździe.

4. Zakończenie - tu należy napisać, czy zakładany cel wycieczki został osiągnięty. Warto też w tym miejscu ocenić wyjazd pod kątem organizacji oraz wrażeń uczestników.

Jak zakończyć sprawozdanie z wycieczki?

W zakończeniu sprawozdania z wycieczki warto skupić się na tym, czy cel założony przed wyjazdem został osiągnięty i jak to zostało zrealizowane. Musimy też pamiętać o wniosku ogólnym podsumowującym, czy wycieczka się udała czy nie do końca. Można w tym miejscu podkreślić, co na całym wyjeździe okazało się najbardziej atrakcyjne dla jego uczestników. Warto też dokonać weryfikacji wyjazdu pod kątem organizacji, podkreślając np. co można byłoby następnym razem usprawnić/zmienić.

Sprawozdanie z wycieczki - o czym musisz pamiętać?

Najważniejsza rzeczą w sprawozdaniu z wycieczki jest tak naprawdę opis kolejnych jej punktów. Poszczególne wydarzenia z wyjazdu należy omawiać w sposób posty i rzeczowy, by był zrozumiały przez osoby, które nie były uczestnikami wydarzenia.

Przykładowe sprawozdanie z wycieczki – wzór

Data: 27 września 2023

Miejsce: Warszawa Uczestnicy: imiona i nazwiska uczniów oraz opiekunów

Opis wycieczki: W dniu 27 września 2023 roku klasa 7 a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Piasecznie wraz z wychowawcą klasy (imię i nazwisko) oraz dwójką innych opiekunów (tu także imiona i nazwiska) wyruszyła na wycieczkę do Warszawy.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Królewskiego (tu możemy opisać, co kolejno udało się zobaczyć, czy zwiedzaliśmy z przewodnikiem, co najbardziej podobało się uczniom, czy był czas na jakiś inne aktywności np. warsztaty, quiz wiedzy itp.). Następnie na pieszo przeszliśmy spod Zamku na Rynek Główny (tu analogicznie opisujemy najważniejsze punkty po drodze, jeśli po drodze była np. przerwa na lody/gofry albo widzieliśmy ciekawych ulicznych artystów – też warto to opisać). [Dalej opisujemy kolejne punkty wycieczki w podobny sposób]. Przy każdym punkcie wycieczki warto dodać, czego uczniowie mogli się na tym danym etapie nauczyć, co przekazywał im nauczyciel lub przewodnik.

Wrażenia z wycieczki:

(Tu warto opisać wybrane punkty wycieczki od kątem najbardziej atrakcyjnych dla uczestników i tych, które nie spotkały się z dużym entuzjazmem. Warto skupić się w tym miejscu na emocjach, jakie widoczne były na twarzach uczniów). Z całej wycieczki uczniom najbardziej spodobała się gra plenerowa „Śladami małego powstańca”. To ona spowodowała wypieki na twarzach i stała się tematem ożywionych dyskusji w drodze powrotnej itp…

Podsumowanie:

Wycieczka była bardzo udana i spotkała się z wielkim entuzjazmem uczniów. Cel edukacyjny całego wyjazdu został osiągnięty, a nawet poszerzony o punkty, które wyszły po drodze spontanicznie. Przy kolejnym tego typu wyjeździe warto znów zaplanować jakiś interaktywny punkt, który zaangażuje młodzież do aktywności.

[Podpis autora]

Sprawozdanie z wycieczki wydaje się, że nie jest zbyt popularną formą wypowiedzi wśród uczniów, ale może się zdarzyć, że trafi się na egzaminie lub w pracy domowej. Dlatego tak jak uczymy się jak napisać wypracowanie, czy jak napisać zaproszenie, również to jak wygląda wzór sprawozdania z wycieczki, warto wiedzieć. Według tego schematu można bowiem zrobić sprawozdania również z innych wydarzeń jak: zawody sportowe, konkurs wiedzy czy inne wydarzenia około szkolne.