Tak jak w przypadku każdej pory roku, tak i wiosna ma swoje „dwa początki”. To znaczy, że w ciągu roku możemy świętować pierwszy dzień wiosny dwa razy - raz według kalendarza, a raz według wyliczeń astronomicznych. Skąd te rozbieżności?
Spis treści:
- Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny? WIDEO
- Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny
- Pierwszy dzień astronomicznej wiosny
- Zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny
- Wiosenne zmiany
Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny? WIDEO
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny
To data popularniejsza, wpisana w kalendarz. Jest ona umowna, ustalona z góry i wypadająca zawsze tego samego dnia w roku. Kalendarzowa wiosna zwykle przychodzi później niż ta astronomiczna. Pierwszy dzień wiosny według kalendarza obchodzimy 21. marca. Kalendarzowa wiosna trwa aż do 21. czerwca.
Pierwszy dzień astronomicznej wiosny
W przypadku daty astronomicznej, pierwszy dzień wiosny jest dniem ruchomym. To oznacza, że nie ma z góry określonej daty w kalendarzu i każdego roku astronomiczną wiosnę możemy witać innego dnia. Różnice między początkiem wiosny kalendarzowej a astronomicznej nie są duże – średnio jeden dzień. Z czego to wynika?
Astronomicznej wiosny nie wyznacza kalendarz, ale wędrówka słońca po ekliptyce. Według astronomów wiosna przychodzi w dniu tzw. równonocy wiosennej czyli wtedy, gdy dzień zrównuje się z nocą, a słońce pada tego dnia prostopadle na równik. Na półkuli północnej równonoc wiosenna następuje w marcu. W różnych strefach czasowych pierwszy dzień wiosny może wypaść innego dnia np. w roku 2011 astronomiczną wiosnę witaliśmy 21 marca, a w 2044 roku być może to będzie 19 marca. Wszystko z powodu ruchu punktu Barana związanego ze zmianą kierunku ziemskiej osi rotacji.
Astronomiczna wiosna kończy się wraz z przesileniem letnim, a więc z nadejściem astronomicznego lata.
Zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny najhuczniej obchodzą dzieci, dla których jest to jednocześnie tzw. Dzień Wagarowicza. Tego dnia dzieci raczej nie uczestniczą w klasycznych zajęciach szkolnych, ale biorą udział w wycieczkach, uroczystościach i często topią Marzannę. Marzanna to kukła zawieszona na kiju, która ma symbolizować zimę (bogini zimy i śmierci). Marzannę należy wrzucić do rzeki, co oznacza pożegnanie zimy. W niektórych szkołach i przedszkolach pierwszego dnia wiosny panuje także zwyczaj ubierania się na zielono.
Czytaj także: Marzanna – skąd wzięło się topienie marzanny?
Jak spędzić pierwszy dzień wiosny bez wychodzenia z domu?
Wiosenne zmiany
Wiosna to urokliwa pora roku. Przyroda budzi się z zimowego snu, zza chmur wychodzi ciepłe słońce, a wraz z nim wraca energia do działania. Na wsiach wiosna zmienia nie tylko krajobraz, ale również tryb życia. Wiosna w rolnictwie to przede wszystkim początek intensywnej pracy. Rozpoczyna się wypas zwierząt hodowlanych i pierwsze siewy. Wiosna przynosi również rodzinne Święta Wielkanocne, Dzień Matki czy Dzień Dziecka. To także czas świąt państwowych takich jak Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 Maja.
Zmiany pogodowe, które zwykle zapoczątkowuje pierwszy dzień wiosny, nie na każdego mają pozytywny wpływ. Częstym zjawiskiem jest tzw. przesilenie wiosenne, a więc zmęczenie, zniechęcenie, senność, a nawet bóle mięśni czy kości. Organizm domaga się odpoczynku, bo nie potrafi tak szybko przestawić się po zimie. Jedyną radą jest posłuchanie swojego organizmu i zwolnienie tempa, aż przyzwyczai się do nowych okoliczności.
Czytaj także: Dziś 21 marca? Załóż kolorowe skarpetki! Światowy Dzień Zespołu Downa