Pisownia "nie" z różnymi częściami mowy może sprawiać problemy. Warto ćwiczyć ją razem z dzieckiem, bo tylko dzięki systematycznej i regularnej nauce można wpoić pewne zasady. Jak pisać "nie" z czasownikiem, przymiotnikiem, przysłówkiem? Sprawdźcie w naszych poradnikach.
Zbliża się dyktando z pisowni “nie” z różnymi częściami mowy? Poznaj zasady
Zanim przejdziesz do pisania dyktanda z "nie", warto na wstępie powtórzyć sobie zasady pisowni "nie" z różnymi częściami mowy i poznać wyjątki od reguły. Dla przypomnienia: partykułę "nie" z czasownikiem piszemy oddzielnie, "nie" z przymiotnikiem łącznie, podobnie z resztą jak "nie" z rzeczownikiem. Największy kłopot sprawia uczniom pisownia partykuły "nie" z przysłówkiem - ponieważ może być zarówno łączna jak i rozłączna.
Dyktando “nie” z różnymi częściami mowy
Nieoczekiwanie Jacek stanął przed problemem. I to nie dużym, a wprost ogromnym! Niespodziewanie okazało się, że nie zostało Jackowi nic z kieszonkowego, a za nie więcej niż tydzień miały być urodziny jego nieocenionej mamy.
Nie sposób nie uhonorować jej niewielkim choćby prezentem, a niełatwo ten cel osiągnąć, gdy w skarbonce nie ma ani grosza. Choć więc od niewielu dni pogoda była jak na wrzesień niebrzydka, Jacek miał w sercu niepogodę.
Co za pech – myślał Jacek – niemożność wyskrobania choćby niewielu złotych i niekupienie prezentu to prawdziwe nieszczęście. Niechybnie mama będzie niepocieszona, i to w tak niecodziennym dniu.
Nie minęło mu jednak na tych niewesołych rozważaniach wiele czasu, kiedy ze swego nieprzewidzianego kłopotu Jacek zwierzył się starszej siostrze. – Nie mogę uwierzyć – prawie wykrzyknęła, a może tylko powiedziała, ale bynajmniej nie cichym głosem.
– To chyba nieprawda, że mój niewiele młodszy przecież brat jest jeszcze tak niedojrzały i niemądry – zaśmiała się ciepło. I zaczęła objaśniać: – Nie musisz niczego kupować, bo mama nie oczekuje od ciebie ani niewielkiej, ani zwłaszcza nie wiem jak pięknej rzeczy.
Nierzadko nam przecież powtarzała: nie najlepszy to prezent – przedmiot; prawdziwym prezentem jest czas, uwaga, uczucie. Nie sztuka zresztą wydać pieniądze, a i nietrudno kupić upominek wtedy, kiedy pieniędzy nie brakuje. Ale ty nie kupuj naszej mamie żadnego prezentu, tylko go sam niestrudzenie zrób.
Nieproszony przez nikogo posprzątaj w łazience. Zadbaj, żeby w kuchni nie został żaden nieumyty talerz. Nie pytając o nic, kiedy tylko mama wróci z pracy, odbierz od niej płaszcz. I nie czekając wręcz bukiecik jesiennych kwiatów, jakie nie problem jeszcze znaleźć na łące nieopodal naszego domu.
Nie bardzo się przy tym natrudzisz, a nie ma wątpliwości, że mama będzie przeszczęśliwa. Choćby była nie w formie, a nawet niedomagała, z takiego bukietu ucieszy się, jak gdyby to był nie jeden, a cała masa prezentów. I na jego widok w ciągu kolejnych dni uśmiechnie się niejeden raz.
Dyktando z “nie” do uzupełnienia w PDF
By nie tracić czasu, przygotowaliśmy dla was dyktando z "nie" w wersji z lukami w PDF. Dzięki temu nie będziecie marnować czasu na pisanie całych zdań, a skupicie się tylko na ćwiczeniu pisowni różnych części mowy z partykułą "nie". Powodzenia!
Sprawdź się także w naszych innych dyktandach i poznaj inne zasady polskiej ortografii. Do opanowania zostały ci także: dyktando z "rz" i "ż", dyktando z "ó" wymiennym czy dyktando z "ch" i samo "h". Tylko praktyka może zrobić z ciebie mistrza ortografii.