Spis treści
- Powrót do szkoły po chorobie: co możesz zrobić?
- Nadrabianie zaległości po dłuższej nieobecności
- Zadbaj dobre relacje z rówieśnikami
Powrót do szkoły po dłuższej nieobecności w szkole wiąże się z pewnymi problemami. Największe to nadrabianie zaległości, pisanie zaległych klasówek i sprawdzianów, częste odpytywanie. Sporo zależy oczywiście od przyczyny nieobecności, w większości przypadków jednak zaległości da się nadrobić – i warto o tym pomyśleć już na początku choroby, by dziecko nie straciło roku.
Powrót do szkoły po chorobie: co możesz zrobić?
Są sytuacje, które – jak choćby grypa z wysoką gorączką – wykluczają jakąkolwiek naukę w domu. Dziecko słabe, wycieńczone infekcją, choćby bardzo chciało, i tak nie skupi się nad lekcjami. Gdy jednak poczuje się lepiej, warto zadbać o to, by zaczęło stopniowo uzupełniać w zeszytach notatki z lekcji i przyswajać sobie materiał zawarty w podręcznikach. W takiej sytuacji nieoceniona bywa nie tylko pomoc kolegów, którzy dostarczą notatki, ale również nauczycieli.
Nie wahaj się więc napisać do każdego z nich w dzienniku elektronicznym prośby o przesłanie informacji o aktualnie przerabianych zagadnieniach i pracach domowych. Poproś także o wymagania do planowanych sprawdzianów: co prawda dzieci wracające do szkoły po dłuższej nieobecności mogą je pisać w późniejszym terminie, jednak warto pamiętać, że prócz zaległych klasówek dziecko będzie musiało pisać również i te bieżące – lepiej więc, jeśli przynajmniej część materiału opanuje zawczasu.
Warto pamiętać że w nadrabianiu zaległości jeszcze w trakcie choroby dziecku mogą pomóc nowoczesne technologie. Doskonałym źródłem wiedzy jest Youtube: na tym kanale łatwo znaleźć filmy edukacyjne poświęcone zarówno zagadnieniom historycznym czy lekcje języków obcych, jak i video lekcje matematyki, fizyki czy geografii.
Świetnym źródłem jest Khan Academy, gdzie znajdują się filmy wyjaśniające m.in. zagadnienia z matematyki, biologii, chemii, fizyki i informatyki, a także serwis QuizMe, pełen zagadek i testów z wielu dziedzin wiedzy.
Czytaj: Jak się uczyć historii? Przydatne podpowiedzi
Kinestetyk - kim jest i w jaki sposób się uczy?
Pobyt z dzieckiem w szpitalu: jakie prawa ma rodzic?
W przypadku, kiedy nieobecność dziecka w szkole z powodów zdrowotnych będzie się przedłużać, warto wystąpić do dyrekcji o organizację nauczania indywidualnego w domu – nauczyciele będą wówczas przyjeżdżać na lekcje do was do domu
Nadrabianie zaległości po dłuższej nieobecności
Nie ma się jednak co łudzić: nawet zdyscyplinowanym uczniom po chorobie często zostaje sporo do nadrobienia. Niejeden uczeń zmaga się wówczas z dylematem: jak szybko przyswoić zaległy materiał, a jednocześnie nie narobić sobie kolejnych zaległości w bieżących lekcjach? W takiej sytuacji również wskazana bywa interwencja rodziców.
Warto umówić się na spotkanie z wychowawcą lub nauczycielami poszczególnych przedmiotów i ustalić z nimi, jaki czas ma dziecko na nadrobienie wszystkich zaległości. W trakcie takiego spotkania dobrze jest też poprosić, by nauczyciel sprawdził, czy dziecko nie potrzebuje pomocy w zrozumieniu pewnych zagadnień i w razie potrzeby mu je wyjaśnił.
W szybszym opanowaniu treści z podręczników dziecku pomóc mogą techniki uczenia się. Najskuteczniejsze przy nadrabianiu zaległości są:
- interwałowy (naprzemienny) system nauki. Dobrze jest na zmianę uczyć się różnych przedmiotów: np. po napisaniu wypracowania zrobić dla odmiany kilka zadań z matematyki, później przeczytać rozdział z podręcznika od przyrody, a następnie wrócić do ćwiczeń z polskiego. Taka metoda sprawia, że dziecko nie nudzi się nauką i łatwiej przyswaja nowe zagadnienia,
- mapy myśli. Pomagają usystematyzować wiedzę i szybciej przypomnieć sobie zagadnienia (np. przed sprawdzianem). Ich przygotowanie jest proste: wystarczy rozrysować temat, wykorzystując główne pojęcia, związane z nim symbole, czy schematy,
- fiszki. Niewielkie karteczki z opracowanym hasłem, pojęciem, czy – w przypadku języków obcych – słówkami dotyczącymi danego zagadnienia.
Jak się uczyć? 5 technik efektywnej nauki
Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć?
Zadbaj dobre relacje z rówieśnikami
Dłuższa nieobecność w szkole często wpływa również na relacje dziecka z rówieśnikami. O ile w przypadku nastolatków więzi rówieśnicze nie rozluźniają się jakoś drastycznie – bo młodzież zwykle ma ze sobą stały kontakt choćby na serwisach społecznościowych – o tyle w przypadku uczniów młodszych, szczególnie w klasach nauczania początkowego, bywa to problemem.
Większość dzieci łatwo nawiązuje bliższe relacje, ale te relacje równie łatwo rozpadają się, a jedną z przyczyn jest właśnie dłuższa nieobecność w szkole. Może się więc zdarzyć, że gdy twoja pociecha wróci do szkoły, okaże się, że jego przyjaciel lub przyjaciółka ma już nowe towarzystwo.
Bywa tak zwłaszcza wtedy, gdy dzieci mają niewiele okazji do kontaktów pozaszkolnych lub stan zdrowia malucha takie kontakty przez dłuższy czas wykluczał. To rodzi poczucie osamotnienia, wyobcowania, może też wywołać u dziecka przekonanie, że jest nielubiane, odsunięte.
Takim sytuacjom można próbować zapobiec jeszcze w trakcie nieobecności: warto zachęcać dziecko, by podtrzymywało kontakty z rówieśnikami np. przez telefon. Dzień przed powrotem do szkoły porozmawiaj z dzieckiem: zapytaj, czy cieszy się z powrotu do szkoły, czy raczej się go boi, uprzedź też, że sytuacja może być dla niego trudna, a dotychczasowi koledzy i koleżanki mogą już mieć nowych przyjaciół.
Jeśli bardzo obawiasz się reakcji kolegów i tego, że twoje dziecko zostanie w klasie samo, a wasza sytuacja na to pozwala, warto w weekend poprzedzający powrót do szkoły zorganizować mini spotkanie towarzyskie i zaprosić kilku znajomych dziecka: wspólna zabawa pomoże na nowo zacieśnić więzy i sprawi, że powrót do szkoły będzie przyjemniejszy.
Czytaj: Jak zachęcić dziecko do zabawy z rówieśnikami?
Gotowość szkolna: czy moje dziecko jest gotowe do szkoły? Jak wygląda nabór do szkół?