Spis treści
- Agresja w szkole: rozmowa
- Agresja w szkole: pokaż, jak radzić sobie w konkretnych sytuacjach
- Agresja w szkole: pomóż dziecku wyeliminować kompleksy
- Agresja w szkole: rozmowy z dorosłymi
- Agresja w szkole: ucz dziecko bycia przyjacielskim
Jak pomóc dziecku, gdy zaczyna go dotyczyć problem agresji w szkole? Jak rozmawiać z uczniem i jakie działania podjąć, kiedy rówieśnicy mu dokuczają i drwią z niego? Przeczytaj, jakie działania pomogą twojemu dziecku i jednocześnie utwierdzą ciebie w przekonaniu, że w najbardziej odpowiedni sposób, a przede wszystkim skutecznie, zdołałaś mu pomóc.
Agresja w szkole: rozmowa
Żeby móc podjąć jakiekolwiek działania, przeciwdziałające agresji w szkole, która jest przejawiana wobec naszego dziecka, potrzebna jest rozmowa. Tylko dzięki niej możemy uzyskać informację, że coś złego się dzieje. Dziecko może być na tyle zastraszone, że samo będzie się bało cokolwiek powiedzieć. Osoby, które stosują wobec niego przemoc, mogą je namawiać do tego, by nikomu nic nie mówiło. Dlatego zawsze, a zwłaszcza, gdy zaobserwujesz gorsze samopoczucie dziecka: kiedy staje się bardziej zamknięte w sobie, marudne, spokojne czy zalęknione, należy je utwierdzać w przekonaniu, że nam - rodzicom - wszystko śmiało może powiedzieć. Dobrze jest zapewnić, że na pewno uzyska od nas pomoc i własnie dzięki temu, że powie, zostaną podjęte działania, by rozwiązać jego problem. Pamiętaj, by zawsze wskazywać dziecku jego mocne strony, rozwijaj w nim poczucie własnej wartości. Przekonuj, że zawsze może się do ciebie zwrócić.
- Obserwuj swoje dziecko. Obniżony nastrój, zmiana zachowania, wycofanie - te objawy mogą wskazywać, że z twoim dzieckiem dzieje się coś złego. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, jak czuje się w grupie rówieśników i jak radzi sobie z nawiązywaniem przyjaźni, jak odnajduje się w grupie, w której jeszcze nikogo nie zna. Przeprowadzaj z dzieckiem częste i szczere rozmowy, by wiedziało, że razem poradzicie sobie z każdym problemem - przekonuje Małgorzata Ohme, psycholog.
>>Przeczytaj również, dlaczego zdarza się, że to nauczyciele stosują przemoc wobec uczniów>>
Agresja w szkole: pokaż, jak radzić sobie w konkretnych sytuacjach
To, że powiesz dziecku, że agresja w szkole, która go dotyka, zaczepki kolegów i ich słowa nie są prawdą, nie oznacza, że ono od razu w to uwierzy. Może próbować w domu, ale i tak na każdą uwagę zareaguje zdenerwowaniem lub płaczem. Warto przećwiczyć z dzieckiem reakcje na zaczepki, które często słyszy. Jeśli inni uczniowie wyrzucają mu, że nosi okulary i dlatego jest gorsze, może np. powiedzieć: "Tak, noszę, i co z tego?" lub "Nie masz nic innego do roboty niż mi dokuczać?". Zaczepki, na które nie ma odpowiedzi szybko przestają sprawiać "przyjemność" ich prowodyrom. Kiedy inne dzieci zobaczą, że męczona przez nich osoba wcale nie jest taka słaba, jak im się wydawało, odpuszczą.
Agresja w szkole: pomóż dziecku wyeliminować kompleksy
Agresja w szkole, dokuczanie ma często źródło w tym, że dzieci zauważają, iż któreś z nich się od nich czymś różni. Oczywiście, takie zachowanie nie może być w żaden sposób akceptowane, ale można wyeliminować preteksty, których używają zbyt agresywne dzieci. Dla uczniów w szkole podstawowej szczególnie ważna jest potrzeba akceptacji. Jeśli uczniowie śmieją się, że ktoś niemodnie się ubiera, a dziecko nosi to, co ty wybierasz, spróbuj kupić mu innego rodzaju ubrania. Jeśli dziecko się źle uczy, wskazane jest zapisanie go na korepetycje lub inne dodatkowe zajęcia. Jeśli chodzi o noszenie okularów, w dzisiejszych czasach może być ono całkiem modne. Kupienie szkieł w modnych oprawkach wcale nie musi kosztować wiele pieniędzy.
Agresja w szkole: rozmowy z dorosłymi
Czasem skala dokuczania jest tak duża, że konieczne może okazać się przeprowadzenie rozmów z rodzicami dziecka, który prowokuje zaczepki i z wychowawcą oraz dyrektorem szkoły. Szczególnie trudna może być pierwsza sytuacja, rodzice bronią swojego dziecka prawie zawsze i ciężko im przed innym rodzicem przyznać, że postępuje ono niewłaściwie. Dlatego dobrze jest zorganizować takie spotkanie wspólnie: z mamą lub tatą dziecka i nauczycielem. Postaraj się nie atakować, a spokojnie przedstawić zaistniałą sytuację i w tym gronie pomyśleć nad jej rozwiązaniem. Należy uczulić wychowawcę, by zwracał uwagę na zachowania ucznia agresywnego wobec tego, któremu dokucza. Jeśli i te działania nie pomogą, trzeba będzie skontaktować się z dyrektorem, a w ostateczności - przenieść dziecko do innej klasy lub szkoły. Nie można pozwolić, by agresja w szkole długotrwale go dosięgała.
>>Jak uchronić dziecko przed cyberprzemocą? Zajrzyj do tego artykułu!>>
Agresja w szkole: ucz dziecko bycia przyjacielskim
Agresji w szkole najlepiej zapobiegać. Dokuczania może doświadczyć każde dziecko - każde może je prowokować i jego doświadczać. Trzeba uczyć dziecko bycia przyjacielskim, reagowania, gdy widzi, że kolega czy koleżanka ma kłopoty. Czasem wystarczy drobne słowo czy gest.
- Dokuczanie może przydarzyć się każdemu, bez wyjątku. W domu, w szkole, w internecie. To nie tylko bicie, ale również ranienie czyichś uczuć, przedrzeźnianie, wyśmiewanie kogoś czy ignorowanie. Co robić, gdy ktoś dokucza tobie lub komuś innemu? Przede wszystkim, powiedz o tym, co się dzieje. Bądź odważny i porozmawiaj z kimś, komu ufasz. Pomyśl również, jak sam możesz pomóc. Jesli chcesz, zaprzyjaźnij się z kimś, komu dokuczają, uśmiechnij się do tej osoby i zapytaj, czy wszystko w porządku. Daj znać, że wiesz, co się dzieje i że ten ktoś nie jest sam - dodaje Małgorzata Ohme, współpracująca z Cartoon Network w ramach kampanii "Bądź kumplem, nie dokuczaj".