Jak nauczyć dzieci mądrego korzystania z elektroniki? 5 najważniejszych zasad

2021-10-14 10:34

Korzystanie przez dzieci z elektroniki jest dla wielu rodziców powodem do niepokoju. Z jednej strony wiedzą, że jest to dla dzieci naturalne środowisko funkcjonowania, niezbędne do podtrzymania więzi społecznych. Z drugiej strony niepokoją się o uzależnienie, o wpływ elektroniki na zdrowie dziecka, na jego sen i bezpieczeństwo. Jak w tym wszystkim znaleźć złoty środek?

dziecko w sieci

i

Autor: Getty images Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci mądrego korzystania z elektroniki.

Nauczenie dzieci mądrego korzystania z elektroniki w obecnych czasach jest jedną z najważniejszych umiejętności, jaką powinniśmy przekazać swoim pociechom. Według raportu „Nastolatki 3.0”, który opublikował Państwowy Instytut Badawczy NASK w 2020 roku przeciętny polski nastolatek wpatrywał się w ekran komputera lub telefonu około 12 godzin na dobę! Oczywiście częściowo z powodu nauczania zdalnego, ale nie tylko. Jak pokazuje to samo badanie obecnie przeciętni nastolatkowie w Polsce w czasie wolnym korzystają z elektroniki średnio 4 godziny i 50 minut dziennie. Zaś w dni wolne od szkoły czas ten wydłuża się średnio do 6 godzin i 10 minut.

M jak mama - okres dojrzewania

Co warto podkreślić - czas spędzany online przez młodzież sukcesywnie rośnie od wielu lat, powodując problemy. Jak wynika z powyższego raportu już co trzeci nastolatek (33,6 proc.) przejawia symptomy tzw. problematycznego użytkowania internetu. Zatrważające jest również to, że rodzice często nie zdają sobie sprawy, ile czasu spędzają w internecie ich dzieci. Jak wykazał raport “Nastolatki 3.0” wskazują oni, że dzieci korzystają z sieci średnio 3 godziny i 38 minut – ponad godzinę krócej, niż przyznają to same nastolatki. Analogicznie jest z doświadczaniem przez dzieci przemocy w internecie. 75 proc. badanych rodziców twierdzi, że ich dzieci nie były bezpośrednią ofiarą przemocy w sieci. Tymczasem to samo przyznaje tylko 56,2 proc. badanych nastolatków. Jak zatem nauczyć dzieci mądrego korzystania z mediów w tych czasach?

Mądre korzystanie przez dziecko z elektroniki? Tylko z mądrym przewodnictwem rodzica!

O pomoc w odpowiedzi na to pytanie poprosiliśmy eksperta w tej dziedzinie dr. Łukasza Srokowskiego, założyciela Navigo – sieci autorskich szkół inspirujących się fińskim modelem edukacji (obecnych we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu). W szkołach tych nauczyciele od najmłodszych lat towarzyszą dzieciom w drodze do online’owej samodzielności, ale co równie ważne, a nawet ważniejsze – duży nacisk kładzie się tu na zwiększenie świadomości rodziców, że to oni powinni być największym wsparciem dla dziecka w tym temacie.

- Kluczem dla właściwego podejścia do tematu dzieci i elektroniki jest zrozumienie, że relacja ta rozgrywa się w trójkącie: dzieci-elektronika-rodzice. Ważne jest nie tylko to, jakie dzieci mają relacje z technologią. Niezwykle ważne jest również to, jak rodzice korzystają z tych narzędzi – dzieci bowiem uważnie obserwują rodziców i często naśladują, jednak relacje rodziców z dziećmi w świecie rzeczywistym mają również wpływ na to, jak się będą one zachowywać w świecie wirtualnym. O tych dwóch ostatnich aspektach często zapominamy, koncentrując się na zależności dzieci – technologia. Można bowiem w stosunkowo łatwy sposób ograniczyć czas z urządzeniami elektronicznymi – stosując zakazy i reguły, wprowadzając limity czasu ekranowego. Jednak jest to strategia krótkoterminowa. Dzieci są niezwykle kreatywne i często udaje im się obejść ograniczenia, a im są starsze, tym mniejszą kontrolę rodzice będą mieli nad tym tematem. A przecież nie o to chodzi! Dlatego tak ważne są pozostałe boki tego trójkąta – tłumaczy dr Łukasz Srokowski.

Polecamy: Dzieci a internet - rodzice nie znają skali problemu BADANIE

W poniższej galerii znajdziecie 5 zasad, które wspólnie uznaliśmy za najważniejsze w drodze do mądrego korzystania z elektroniki przez dzieci. Im wcześniej je wdrożysz jako rodzic, tym twoje dziecko jako nastolatek będzie lepiej radziło sobie z samokontrolą w sieci.

Czy wiesz, ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem?

Pytanie 1 z 5
Ile czasu przed ekranem mogą spędzać dzieci do 2 roku życia?