Czy uczeń może dostać ocenę niedostateczną za brak podręcznika? Odpowiedź nie wszystkich ucieszy

2024-09-20 12:00

Zapominanie podręczników przez uczniów - przypadkowe lub celowe - bywa oceniane przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Czy sytuacja, w której uczeń za brak podręcznika dostaje ocenę niedostateczną jest dopuszczalna? Prawnik stawia sprawę jasno.

Czy uczeń może dostać ocenę niedostateczną za brak podręcznika? Odpowiedź nie wszystkich ucieszy

i

Autor: Getty images Czy uczeń może dostać ocenę niedostateczną za brak podręcznika? Odpowiedź nie wszystkich ucieszy

Temat dotyczący ocen w szkołach wywołuje sporo emocji. Są tacy, którzy uważają, że oceny nie są najważniejsze jednak jest ich za dużo, a uczniowie podstawówki, choć nie mają już obowiązkowych prac domowych, często niemal codziennie piszą kartkówki.

Ministerstwo edukacji zapowiada reformę i uszczuplenie podstawy programowej. Ze szkół już znika przedmiot „Historia i Teraźniejszość”, bardzo możliwe, że w 2026 uczniowie 5. i 6. klas nie będą uczyć się „biologii”, „chemii” i „geografii”.

Wystarczy otworzyć dziennik elektroniczny by zobaczyć, jak dużo ocen dziecko nazbierało od początku września. Oczywiście metody pracy nauczycieli są różne i nie można generalizować, że oceny są zbędne. Pedagodzy w ten sposób motywują uczniów do systematyczności i sprawdzają, czy materiał z zajęć został dobrze opanowany.

Jednak czy można postawić dziecku jedynkę za brak podręcznika? Wyjaśnia to prawnik Marcin Kruszewski.

Hejt w przedszkolu i szkole - Plac Zabaw odc. 1

Ocena niedostateczna za brak podręcznika? Tak, ale nie z przedmiotu

W niektórych szkołach uczniowie mogą zostawiać podręczniki na półkach klasowych lub w zamykanych szafkach w szatni, a do domu zabierać je tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Jednak w zdecydowanej większości placówek uczniowie codziennie noszą wypełniony książkami, zeszytami i przyborami plecak.

Ten waży niemało, przez co nierzadko zdarza się, że uczeń (to dotyczy głównie uczniów starszych klas) podręcznika „zapomni”. Czy nauczyciel może postawić mu z tego powodu jedynkę?

Prawnik Marcin Kruszewski wyjaśnia, że nauczyciel, zgodnie z przepisami ocenia:

  • osiągnięcia edukacyjne ucznia (porównuje wiedzę z podstawą programową),
  • zachowanie.

Nieprzyniesienie zeszytu w żaden sposób nie jest osiągnięciem edukacyjnym, w taki sposób po prostu nie przekazujesz swojej wiedzy

- zwraca się do uczniów na profilu @prawomarcina.

Oceniać można tylko osiągnięcia edukacyjne. Ocenianie to polega na ustaleniu, w jakim stopniu i z jakimi postępami uczeń opanował wiadomości i umiejętności w stosunku do określonych w podstawie programowej wymagań

- głosi art. 44b ust. 3 ustawy o systemie oświaty. W podstawie programowej nie ma mowy o tym, że uczeń jest zobowiązany do tego, by na lekcje przynosić podręczniki, zeszyty czy konkretne przybory, więc nie może to być oceniane. Np. jeśli uczeń zapomni podręcznika do języka angielskiego, nie powinien dostać jedynki z tego przedmiotu.

Wtedy ocena za brak podręcznika jest zgodna z przepisami

Nauczyciel brak podręcznika może jednak ocenić w kategorii zachowania. Jeśli uzna, że w ten sposób uczeń lekceważy swoje obowiązki, może także wpisać stosowną uwagę do dziennika. Zwłaszcza, gdy nie jest to pierwszy raz, gdy uczeń zapomina potrzebnych na lekcji materiałów.

Quiz z polskich lektur szkolnych. Co pamiętasz z tych książek? Sprawdź się!
Pytanie 1 z 10
Kto napisał „Przedwiośnie”?