Spis treści
- Jak poznać, że dziecko ma problem?
- Prześladowanie w szkole, a wizyta u dyrektora
- Wspieranie prześladowanego dziecka
- Polecamy wideo: Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?
Działanie, które nazwane zostało „koceniem”, to nic innego jak różne formy prześladowania szkolnego, dokuczania nowo przyjętym do szkoły uczniom, mające na celu ukazania przewagi starszaków. Czasem nazywane jest otrzęsinami, przybiera też bardzo różną formę. W delikatniejszej – jest to miauczenie na widok nowo przybyłych, rysowanie markerem po rękach lub twarzy, w bardziej brutalnej formie – nawet nakaz wkładania głowy do toalety i spłukiwanie włosów ucznia.
Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>
„Kocenie” jest szeroko tępione w wielu szkołach –w niektórych z nich zakłada się kamery, by nie dopuścić do rozwoju niepożądanych zachowań, inne wprowadzają surowe konsekwencje dla winnych uczniów. Są też szkoły, w których otrzęsiny przeprowadza się grupowo, pod okiem kadry – wydarzenie ma charakter zabawy i często zapobiega samowolnym zabiegom uczniów. Warto podkreślić, że moda na „kocenie” stopniowo się zmniejsza – obecnie najczęściej incydenty związane z „witaniem” nowym uczniów są najbardziej popularne w gimnazjum.
Jak poznać, że dziecko ma problem?
Jeśli twoje dziecko bardzo cieszyło się na myśl o szkole, ale odkąd zaczęło do niej uczęszczać, jego zachowanie zmieniło się na gorsze – sprawdź, co jest tego przyczyną. Wypytaj swoje dziecko, skąd ta zmiana w jego zachowaniu, poznaj szczegóły praktyk stosowanych w szkole. Jeśli są bulwersujące – musisz coś z tym zrobić.
Pamiętaj, że twoja pociecha może niechętnie podchodzić do zwierzania się właśnie tobie. W tym wieku opinia w szkole jest sprawą niezwykle istotną – dziecko prześladowane może się obawiać, że przez twoją interwencję będzie miało jeszcze więcej kłopotów. Zapewnij go zatem, że zrobisz wszystko, by sprawa przebiegła dyskretnie - i tak też staraj się postępować.
Prześladowanie w szkole, a wizyta u dyrektora
Oczywistym krokiem, który musisz podjąć w przypadku prześladowania szkolnego, jest spotkanie z dyrektorem szkoły. Postaraj się umówić w takich godzinach, w których twoje dziecko nie będzie miało lekcji – twoja obecność będzie je jeszcze bardziej stresowała. Zapowiedz dyrektorowi, że niezwykle ważna w całej sprawie jest dla ciebie dyskrecja – jeśli koledzy syna lub córki dowiedzą się, kto ich „podkablował”, będzie miał z pewnością jeszcze większe problemy. Następnie spytaj, czy dyrektor ma świadomość tego, co dzieje się w jego szkole oraz jakie widzi rozwiązania danej sytuacji. Spytaj o możliwość ukarania uczniów, którzy dopuszczają się nagannego zachowania – muszą przecież wiedzieć, że nie są bezkarni. W tym celu warto przepytać kilku pozostałych „pierwszaków”, czy ich również dotknął nieprzyjemny proceder.
PytanieMoje dziecko jest bite w szkole, a szkoła nic nie robi w tym kierunku, pomocy!
OdpowiedźAgnieszka KrakowiakDzień dobry. Dziecko nie może doświadczać przemocy w szkole ani ze strony uczniów, ani ze strony nauczycieli. Jeśli rodzice otrzymują informację, że dziecko jest w szkole bite, muszą zgłosić tę informację do wychowawcy klasy, który najpierw sam zajmuje się problemem, a jeśli problem się pojawia nadal, zgłasza sprawę do dyrektora. W każdej szkole pracują pedagodzy i psychologowie, którzy są w stanie pomóc w takiej sytuacji. Proszę o skontaktować się z właściwymi osobami, a na pewno nie zostanie Pan bez pomocy. Pozdrawiam Agnieszka Krakowiak
Wspieranie prześladowanego dziecka
Pamiętaj, że w przypadku, gdy w szkole twojego dziecka doszło do nieprzyjemnych incydentów związanych z „koceniem”, twoje wsparcie jest niezwykle istotne. Jedno spotkanie z dyrektorem nie jest wystarczające – musisz regularnie dowiadywać się, jak wygląda walka z „koceniem” i jakie są jej efekty. Dodatkowo, często rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Kiedy ono zorientuje się, że twoim pragnieniem nie jest tylko „zrobienie awantury”, ale rzeczywista, dyskretna pomoc, z pewnością otworzy się przed tobą i dokładnie opowie, co dzieje się w szkolnych murach.
Polecamy wideo: Kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego?
To, od kiedy możemy zacząć uczyć języka obcego zależy od nas, ale przede wszystkim od danego dziecka. Ważne jest też odpowiednie motywowanie dziecka do nauki języka obcego. Jak odpowiednio motywować dziecko, jakich metod używać, jak uczyć dziecko języka obcego? Posłuchaj rad naszego eksperta - Marzeny Jastrzębskiej z placówki Play&Tell.