Martwisz się ocenami dziecka? Zobacz dlaczego warto trochę odpuścić

2022-03-21 15:25

Wielu rodziców sądzi, że dzieci odniosą w życiu sukces, jeśli tylko będą właściwie motywowane do nauki. Jednak naciskając na dobre oceny w szkole, łatwo uzyskać odwrotny skutek. Zobacz, czego lepiej nie robić.

Dlaczego nie warto naciskać na wysokie oceny dziecka?

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. Presja ze strony rodziców zwiększa stres dziecka
  2. Jak motywować dziecko do nauki?

Między pomocą i motywowaniem dziecka do dalszej nauki a wywieraniem na niego presji istnieje cienka granica. I choć jako rodzice doskonale rozumiemy, że edukacja jest ważna, jednak samo zdobywanie jak najwyższych ocen w szkole - niekoniecznie. 

Nawet, gdy chcesz - w dobrej wierze - sprawić, by twoje dziecko odniosło sukces, przesadne skupianie się na tym, by pociecha zdobywała najwyższe noty w klasie i zajmowała wysokie miejsca w konkursach, wcale w tym nie pomoże. Przeciwnie - eksperci są zdania, że może poważnie zaszkodzić.

Czytaj też: Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć? Oto proste sposoby

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Presja ze strony rodziców zwiększa stres dziecka

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Arizona State University w 2016 roku, wywieranie na dzieci presji, aby te uzyskiwały jak najlepsze oceny może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Jednocześnie sprawia, że dzieci stają się mniej empatyczne.

Dzieci zostały zapytane o to, co ich zdaniem najważniejsze jest dla ich rodziców. Okazało się, że u tych uczniów 6. klas, których rodzice kładli duży nacisk na ich oceny, częściej obserwowano objawy deprsji, lęk, niższą samoocenę. Jednocześnie wcale nie wiązało się z poprawą wyników w nauce.

Czytaj też: "Nie będę odrabiał lekcji!". Jak zachęcić dziecko do odrabiania lekcji?

Stawianie dzieciom zbyt wygórowanych oczekiwań może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Jak motywować dziecko do nauki?

Zamiast naciskać na swoje dziecko, aby otrzymywało jak najlepsze oceny, pozwól mu być dobrym w wybranej przez niego dziedzinie. Nie oczekuj, że na każdym polu okaże się geniuszem.

Pozwól dziecku popełniać błędy i nie panikuj, gdy zbierze gorszą ocenę. Nie utwierdzaj go w przekonaniu, że jego oceny zawsze odzwierciedlają jego stan wiedzy.

Jeśli uczeń ma wysokie ambicje warto wytłumaczyć mu, że od ocen ważniejsze jest to, co sobą reprezentuje. Niezdrowa rywalizacja miedzy rówieśnikami nie powinna być przez ciebie wspierana, a samoocena dziecka mierzona wysokością ocen.

Czytaj też: Od września 2022 w szkołach będzie nowy przedmiot. Czym jest HIT?