Ten film obnaża mechanizm szkolnego nękania. Pokaż go dziecku, by wiedziało, jak się bronić

2024-10-04 8:23

Gdy dziecko wchodzi w środowisko szkolne, często pojawia się temat nękania. Rodzice w takiej sytuacji w pierwszym odruchu często nie wiedzą, co doradzić swojemu dziecku. Na myśl w pierwszej kolejności przychodzi odwet, ale jak się okazuje nie jest to najlepsza droga. To wideo demaskuje mechanizm nękania, pokaż go dziecku, a będzie wiedziało jak reagować.

Ten film obnaża mechanizm szkolnego nękania. Pokaż go dziecku, by wiedziało, jak się bronić

i

Autor: Getty images Ten film obnaża mechanizm szkolnego nękania. Pokaż go dziecku, by wiedziało, jak się bronić

Nękanie jest problemem, z którym chyba każdy się swego czasu spotkał, szczególnie niestety w środowisku szkolnym. Potrafi być uciążliwe, potrafi być bolesne, potrafi doprowadzić do płaczu, a przy długotrwałym działaniu, konsekwencje mogą być znacznie gorsze – zauważa w jednym ze swoich postów na Facebooku Kamil Nowak, twórca marki Blog Ojciec.

Każdy rodzic dziecka, które wchodzi w szkolną sferę, powinien więc wiedzieć, jak uodpornić dziecko na nękanie. Nie każdy jednak wie, co w takiej sytuacji poradzić swojemu dziecku. Blog Ojciec wychodzi im z pomocą przypominając ważny film autorstwa Brooksa Gibbsa. Nagranie pokazuje dokładnie, na czym polega działanie osoby nękającej i jak można je skutecznie zatrzymać.

Bezpieczna droga dziecka do szkoły - Plac Zabaw odc. 13

Jak powstrzymać nękanie? Pokaż dziecku ten film

Czym w ogóle jest nękanie? Autor nagrania tłumaczy to w bardzo prosty sposób powołując się na zdanie badaczy.

Socjologowie badają nękanie od dekad. Oni nie nazywają tego po prostu nękaniem, ale zachowaniem dominującym. Jedni ludzie próbują po prostu obezwładnić innych. To jest tak jak w królestwie zwierząt. Wiecie - mentalność samca alfa, to jest właśnie to, co się dzieje w szkole. Więc gdy spojrzymy na to, jak na dominację (próbę przejęcia władzy nad innymi), zrozumiemy, co zrobić z nękaniem

- podkreśla.

W filmie pokazane są dwie sceny – jedna obrazuje, jak nie postępować w przypadku nękania, a druga co należy robić. W pierwszej widzimy, jak jedna osoba nęka drugą słownie – obrażając ją i wyśmiewając się z niej. Ofiara próbuje się bronić, odwołując się do tego, że słowa napastnika ją ranią. To jednak go nie zatrzymuje i dalej rzuca przykre słowa w jej kierunku. W końcu ofiara wybucha krzykiem ku uciesze nękającego. W drugiej scenie ofiara zmienia taktykę – jest opanowana, nie walczy z agresorem, ma dobre maniery, dzięki temu wygrywa.

Tak prosto wytłumaczysz dziecku nękanie

W dalszej części nagrania autor radzi rodzicom, jak wytłumaczyć dziecku mechanizm nękania, by intuicyjnie wiedziało, jak zachować się w sytuacji słownej napaści. Zaleca, by mówić uczniom, że gnębienie jest niczym innym niż gra, w której agresor chce wygrać. Jedynym sposobem na wygraną jest niesmucenie się. Gdy uda się to osiągnąć, osoba nękająca już nie zechce zagrać w tę samą grę i zostawia ofiarę w spokoju.

Quiz ortograficzny - dyktando sprawdzi, czy znasz zasady

Pytanie 1 z 11
Uzupełnij: ... nie chcesz jechać ze mną na zakupy?