BALET: czy warto posłać dziecko na naukę baletu?

2014-01-19 21:20

Każda mała dziewczynka przechodzi taki etap w swoim życiu, kiedy marzy o zostaniu baletnicą i występowaniu na scenie. Warto wspierać dziecko w nauce baletu, ponieważ niesie ona za sobą wiele korzyści nie tylko zdrowotnych, ale także kształtujących charakter.

Balet dla dziecka

i

Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe BALET: czy warto posłać dziecko na naukę baletu?

Spis treści

  1. Pozytywny wpływ baletu na dziecko
  2. Niezbędnik małej baletnicy

Która mała dziewczynka nie przeżyła okresu, w którym chciała zostać „piękną baletnicą” czyli poruszającą się z gracją, zwinną, podziwianą dziewczyną występującą przed dużą publicznością, zbierającą za pokaz burzę oklasków i dziesiątki bukietów kwiatów. Chociaż spełnienie tych marzeń jest bardzo trudne i może nigdy nie nadejść, jest to jedna z dziecięcych fantazji, które warto wspierać i podtrzymywać. Wstępne, pobieżne u dziecka zainteresowanie tańcem może przerodzić się w pasję i chęć regularnych treningów, a te dobrze wpływają na rozwój każdego dziecka.

Pozytywny wpływ baletu na dziecko

Ćwiczenia baletowe przede wszystkim pomagają wyrobić prawidłową postawę ciała – dzieci nabierają nawyku chodzenia wyprostowanym, dzięki czemu nie mają problemu z garbieniem się, a wady postawy są korygowane. Zajęcia baletowe uczą także jak prawidłowo się poruszać – z gibkością, lekkością, ale także i pewnością, jednocześnie kształtując i wzmacniając stopy dziecka (m.in. ćwiczenia wspomagają leczenie płaskostopia podłużnego). Dodatkowo poprzez wykonywane układy dzieci zyskują podczas treningów dobrą koordynację ruchową, nabierając przy tym umiejętności koncentracji i skupienia. Regularne ćwiczenia fizyczne sprawią, że córka nie będzie miała problemów z nadwagą, która jest coraz większym problemem wśród polskich przedszkolaków i uczniów.   Oprócz wpływu na fizyczność, balet ma również bardzo dobry wpływ na psychikę dziecka. Przede wszystkim dziewczynka nabiera pewności siebie i poprzez taniec łatwiej jest pokonać jej własną nieśmiałość. Ponadto ćwiczenia wspomagają samodyscyplinę, która z tańca przenosi się także na inne dziedziny życia. Dziewczynka zaczyna stawiać sobie cele i dąży do ich zrealizowania. Balet, nazywany tańcem klasycznym wyrabia także w dziecku wrażliwość na piękno i sztukę, zapoznając z perłami muzyki klasycznej, przy której wykonywane są układy taneczne. Często dzieci same zaczynają interesować się taką muzyką, rozszerzając swoje horyzonty.

Niezbędnik małej baletnicy

Dziewczynka, która dopiero co zainteresowała się baletem, będzie potrzebowała kilku rzeczy do pierwszych treningów. Przede wszystkim potrzebna jej będzie obcisła koszulka – bardzo często mamy zakładają dziewczynkom jednoczęściowy kostium kąpielowy, który nie krępuje ruchów dziecka i pozwala na wykonywanie różnych figur tanecznych. Ponadto niezbędne będą rajstopki lub legginsy (najlepiej w kolorze białym) oraz baletki. Baletki marki YO! są ciepłe, a stópka dziecka nie męczy się w nich tak, jak w twardych bucikach, co sprawia, że są idealne do ćwiczeń baletowych. Ponadto miękka podeszwa zapewnia dzieciom komfort i wygodę. Aby przetestować czy wybrane dla córeczki ubranie będzie odpowiednie do treningów, ubierzmy ją w nie i poprośmy aby usiadła na podłodze. Jeżeli jej ruchy nie będą skrępowane znaczy to, że wybrany strój nadaje się do ćwiczeń. Odkryte w młodości zamiłowanie do baletu może być wartościową pasją, która pozostanie dziecku na całe życie. Jednakże pamiętajmy, że nie każdej dziewczynce treningi muszą przypaść do gustu. W sytuacji gdy ćwiczenia taneczne nie spodobają się córeczce, nie zmuszajmy jej do przychodzenia na zajęcia. Nie ma sensu zmuszać dziecka do robienia czegoś wbrew sobie czy w zgodzie z ambicjami wyłącznie rodziców. Jeżeli taniec klasyczny jej się nie spodoba, z pewnością jeszcze odkryje w sobie zainteresowanie do innego sportu czy innej dziedziny.

meteriały prasowe