Polska nastolatka wśród 50 najlepszych uczennic świata. Stworzyła innowacyjny przyrząd

2023-09-18 14:30

O Oliwii Raniszewskiej, pochodzącej ze Świecia 19-latce zrobiło się głośno, gdy w lipcu tego roku została finalistką TOP 50 Global Students Prize. Nastolatka wraz z grupą przyjaciół wymyśliła urządzenie diagnozującego zmiany skórne. W najnowszym wywiadzie zdradziła, jak wykorzystała pieniądze z grantu i co zamierza robić w przyszłości.

Polska nastolatka wśród 50 najlepszych uczennic świata. Stworzyła innowacyjny przyrząd

i

Autor: Getty images/X @Maciej Kawecki Polska nastolatka wśród 50 najlepszych uczennic świata. Stworzyła innowacyjny przyrząd

Oliwia była jedyną Polką i jedną z trzech osób z Europy, która znalazła się wśród finalistów prestiżowego TOP 50 Global Students Prize. O jej sukcesie doniósł lokalny serwis swiecie24.pl.

– Studenci ubiegający się o Global Student Prize będą oceniani pod kątem ich osiągnięć w nauce, wpływu na swoich rówieśników, tego, jak zmieniają swoją społeczność, jak pokonują przeciwności, jak wykazują się kreatywnością i innowacyjnością oraz jak działają jako obywatele świata – czytamy na stronie Global Teacher Prize.

Polka dostała wyróżnienie za ogromny wkład w rozwój Skin Preventer – inteligentnego systemu wspomagania diagnostyki zmian skórnych, którego jest współautorką.

Teraz w rozmowie w programie Dzień Dobry TVN opowiedziała, na czym polega innowacyjność jej projektu oraz jakie ma plany na przyszłość.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Innowacyjne urządzenie do wykrywania niebezpiecznych zmian skórnych

- Dermatolog musi sam mieć tą wiedzę, zerknąć sobie przez te dermatoskopy i samemu ocenić. A tutaj założenie było takie, że tak, jak mamy ciśnieniomierz i termometry, czyli takie domowe, tanie narzędzia, z których samodzielnie możemy skorzystać, żeby jakieś tam parametry sobie posprawdzać, a do kontroli zmian skórnych nic takiego nie mamy. Tutaj wykorzystujemy sieci neuronowe, to jest taka bardziej związana z informatyką metoda, i dzięki temu taka sieć jest w stanie samodzielnie pokazać użytkownikowi czy jest to zmiana prawdopodobnie chorobowa, czy nie - tłumaczyła Oliwia na antenie programu.

Dodała także, że zamierza dalej rozwijać ten projekt, w czym pomagają jej pieniądze uzyskane z grantu. Być może już niedługo dzięki 19-latce i jej zespołowi będziemy mogli badać znamiona w zaciszu swojego domu, bez konieczności czekania na wizytę u dermatologa.

W październiku 2023 roku Oliwia rozpocznie studia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Jak podkreśliła jednak w rozmowie, nie wie jeszcze, czy wybierze specjalizację dermatologiczną, bo zastanawia się też poważnie nad psychiatrią.