Wielu rodziców decyduje się na zamianę szkoły z powodu problemów dziecka: odrzucenia przez rówieśników, braku kolegów i koleżanek, konfliktu z nauczycielami, kłopotów z nauką, czyli gdy dziecko nie chce się uczyć. Tak naprawdę problemy w szkole nie zawsze wymagają zmiany szkoły, ale na pewno - niezależnie od tego, czego one dotyczą - wymagają reakcji rodziców.
Spis treści
- Co robić, gdy dziecko ma problemy w szkole?
- Kiedy i jak zmienić szkołę?
- Jak ułatwić dziecku zmianę szkoły?
Co robić, gdy dziecko ma problemy w szkole?
Gdy widzimy, że dziecko wraca ze szkoły markotne, nie chce jeść rano i marudzi, że wolałoby zostać w domu, powinniśmy odebrać to jako sygnał ostrzegawczy. W pierwszej kolejności musimy dowiedzieć się, co się dzieje, jakie problemy w szkole ma dziecko i dlaczego tak reaguje.
Jeśli powie nam o tym samo, mamy pół problemu z głowy i możemy przystąpić do działania. Jeśli nie chce powiedzieć, niestety sytuacja jest bardziej poważna i powinniśmy spróbować porozmawiać z innymi rodzicami, a dopiero w ostateczności z nauczycielką.
Kiedy i jak zmienić szkołę?
Czasem rodzicom wydaje się, że na problemy w szkole najlepszym rozwiązaniem będzie... zmiana szkoły. To błędne myślenie, zmiana środowiska może być bowiem dla dziecka bardziej stresująca, niż to, co go spotyka w obecnej placówce. Kiedy więc zmienić szkołę?
- Tak naprawdę zmiana szkoły jest dobra tylko w jednym przypadku: gdy dziecku dzieje się krzywda. Kiedy widzimy, że wszystkie rozwiązania zawiodły, a dziecko nam gaśnie w oczach, nie powinniśmy zwlekać - twierdzi psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska.
Zmiana szkoły nie jest wbrew pozorom trudna ani niemożliwa. Wszystko zależy od tego, czy w nowej placówce, którą wybraliśmy jest miejsce dla naszego dziecka. Dlatego na początku warto wybrać się tam i poprosić o rozmowę z dyrektorem. Jeśli w klasie, do której miałby dołączyć uczeń, są jeszcze wolne miejsca, dyrektor powinien wyrazić zgodę.
Rodzice powinni być jednak przygotowani na pytanie o powód decyzji o zmianie szkoły. Dyrektor może chcieć wiedzieć, jakie stopnie miało dziecko w przedniej placówce, czy jest konfliktowe lub czy są z nim problemy wychowawcze.
Jeśli formalności w nowej szkole zostaną załatwione, rodzice powinni udać się do starej szkoły dziecka i złożyć tam wniosek przeniesienia dziecka, który następnie wraz z innymi dokumentami trzeba zanieść do nowej szkoły.
Czytaj również: Przemoc w szkole: jak reagować i jak rozmawiać z dzieckiem o jego problemach?
Moje dziecko nie radzi sobie w szkole. Co robić?
Kalendarz szkolny - ważne daty i terminy w roku szkolnym 2021/2022
Jak ułatwić dziecku zmianę szkoły?
Przygotowując je do tego psychicznie. Warto poświęcić na to sporo czasu, pokazać dziecku nową placówkę, poopowiadać o niej i pójść z nim ją obejrzeć jeszcze zanim zacznie do niej uczęszczać. Przy starszym dziecku jest o tyle łatwiej, że można w pewnym sensie pozwolić dziecku zdecydować do jakiej szkoły chciałoby chodzić i np. wybrać kilka dobrych szkół i obejrzeć je razem z dzieckiem.
Tak właśnie zrobiła Monika Mrozowska, której córka kiedyś zmieniła szkołę z powodu przeprowadzki. - Przeglądałam rankingi szkół, wybrałam 10 według mnie najlepszych. Później oglądałyśmy je w internecie razem z Karoliną, ona wybrała z nich 5. Udałam się do każdej szkoły, porozmawiałam z dyrekcją i przeprowadziłam wywiad środowiskowy - opowiada.