Spis treści
Dzień Nauczyciela w Polsce obchodzimy w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. To dzień wolny dla pracowników oświaty, w tym dniu nie odbywają się lekcje. Dzień Nauczyciela to szczególne święto dla wszystkich nauczycieli – a jest ich w Polsce ponad 660 tysięcy. Ich liczba maleje, bo i uczniów jest coraz mniej. Jednak spadek procentowy liczby uczniów jest większy niż nauczycieli.
Życzenia na Dzień Nauczyciela: czego życzyć nauczycielom? >>
Kim jest statystyczny nauczyciel?
Przeciętny nauczyciel w Polsce ma 42 lata i jest kobietą. Nauczycielek jest w Polsce przytłaczająco więcej niż nauczycieli (ponad 80 proc.). Droga do zawodu nauczyciela jest odmienna w przypadku mężczyzn i kobiet. Kobiety deklarują, że przy wyborze zawodu kierowały się najczęściej pasją do nauczania, odkrytą już w dzieciństwie. Wiele z nich już jako małe dziewczynki bawiły się w szkołę. Częstą inspiracją był pedagog w rodzinie lub spotkany w szkole nauczyciel postrzegany jako wzór idealnego nauczyciela. Inne wymieniane powody to: miłość do dzieci, dobry kontakt z młodzieżą, chęć dzielenia się wiedzą. Mężczyźni częściej zostają nauczycielami z przypadku. Rzadziej też – mimo predyspozycji do nauczania i rozwoju zawodowego – chcą kontynuować karierę w szkolnictwie. Czynnikiem demotywującym są niskie zarobki.
Dzień Nauczyciela – ważny dla nauczycieli i uczniów. Jak obchodzimy to święto? >>
Czy nauczyciele są zadowoleni?
Nauczyciele pracują z pasją – to jedna z najbardziej zadowolonych z wyboru zawodu grup. Ponad 90 proc. nauczycieli jest zadowolonych z jakości swojej pracy, a praca daje im satysfakcję. Lubią ją i poleciliby swoją szkołę jako miejsce pracy. Wyboru zawodu żałują nieliczni, najczęściej mężczyźni. Są rozczarowani małymi zarobkami i niskim prestiżem zawodu.
Mjakmama24.pl