Spis treści
- O której godzinie jest rozpoczęcie roku szkolnego?
- Ile trwa rozpoczęcie roku szkolnego?
- Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole?
O której jest rozpoczęcie roku szkolnego? Uczniowie wracają do szkół już 4 września. W tym roku wyjątkowo rozpoczęcie roku szkolnego zostało przeniesione, ponieważ 1 września wypada w piątek.
O której godzinie jest rozpoczęcie roku szkolnego?
Początek roku szkolnego przypada 4 września, ale godzinę, w której odbędzie się uroczysty apel, wyznacza dyrektor danej placówki. Najczęściej rozpoczęcie roku odbywa się około godziny 9. W niektórych szkołach organizowane jest klasami i np. mniejsze dzieci mają rozpoczęcie o innej porze niż uczniowi starszych klas.
Ile trwa rozpoczęcie roku szkolnego?
Rozpoczęcie roku szkolnego zazwyczaj ma charakter dwuetapowy. Najpierw na sali gimnastycznej odbywa się apel, w czasie którego uczniowie śpiewają hymn i słuchają przemówienia dyrektora szkoły, który wita dzieci po wakacjach. Taki apel może trwać nawet do godziny czasu, choć zazwyczaj jest krótszy.
Po wysłuchaniu komunikatów dyrektora uczniowie udają się do swoich klas, gdzie witają się z wychowawcą, otrzymują plan zajęć i podstawowe informacje na temat najbliższych wydarzeń w szkole. Pierwsze spotkanie z wychowawcą to też czas na to, by dowiedzieć się, jakie są plany na cały rok, czy uczniów czekają jakieś wyzwania, wycieczki itp.
Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole?
Rozpoczęcie roku szkolnego to duże wydarzenie, zwłaszcza dla dzieci, które dopiero rozpoczynają naukę. Pierwszoklasiści zazwyczaj mają organizowane dodatkowe spotkanie przed rozpoczęciem roku szkolnego. Na zebraniu mogą zapoznać się ze szkołą, wychowawcą, a często i salą, w której będą mieli zajęcia. To też doskonała okazja do zapoznania się z kolegami i koleżankami z klasy. Po takiej integracji dzieci będą bezpieczniej się czuły w dniu rozpoczęciu roku, choć stres szkolny będzie im towarzyszył zapewne jeszcze przez jakiś czas.
Aby zmniejszyć stres szkolny u dziecka, warto:
- rozmawiać z nim o szkole często, nie strasząc go nią i nie wyolbrzymiając zmiany
- opowiadać swoje przygody ze szkolnych lat
- podkreślać, że rozpoczęcie nauki w szkole to fantastyczny czas, w którym dziecko ma szansę poznać przyjaciół na całe życie
- dotrzymywać obietnic złożonych dziecku i odbierać je ze szkoły o ustalonej porze, by maluch nie stracił do nas zaufania
- traktować szkołę jako normalny etap w życiu i nie okazywać dziecku swojego stresu spowodowanego zmianą