Od jesieni ubiegłego roku w szkołach zmieniło się tak wiele, że niektóre zmiany łatwo było „przegapić”. Z pewnością wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i ich rodzice wychwycili, że nie ma już obowiązkowych prac domowych. Od 1 kwietnia można je zadawać jedynie nie na ocenę, dla chętnych.
Inne, dyskutowane zmiany nie weszły w życie (dotyczy to np. zakazu wyjazdów w trakcie roku szkolnego), choć resort edukacji zapowiada, że to, co do tej pory wprowadzono to jedynie „kosmetyka”, bo prawdziwa reforma jeszcze przed nami.
Poniżej publikujemy pełną listę, która obowiązywać będzie od 1 września 2024 roku, a więc obejmie nowy rok szkolny 2024/2025.
Zmiany w szkołach od 1 września 2024
Początek roku szkolnego 2024/2025 będzie później niż zwyczajowo, bo uczniowie nie pojawią się w szkołach 1 września. W ciągu najbliższych 10 miesięcy nauki, czyli aż do wakacji, będą oswajać się ze zmianami, a niektóre odczują już we wrześniu.
Oto pełna lista zmian, jakie będą obowiązywały w szkołach:
- Obowiązkowa nauka pierwszej pomocy
- Likwidacja przedmiotu "Historia i teraźniejszość"
- Zmiany na liście lektur (kilka pozycji wypadło, doszły nowe)
- Zwiększenie limitów uczniów w klasach
- Nauka religii w grupach łączonych (uczniowie z różnych klas)
- Ocena z religii nie będzie wliczała się do średniej ocen
- Nowe legitymacje szkolne
- Środki higieny menstruacyjnej w szkołach
- Mniej formalności dla maturzystów i dyrektorów szkół
- Emerytury stażowe dla nauczycieli
- Standardy ochrony małoletnich.
Szczegóły zmian w szkołach
Zmianami, które budziły wiele emocji były te dotyczące nauczania religii. Ostatecznie zdecydowano o tym, by od września końcowa ocena z religii nie wliczała się do średniej. Na razie liczba godzin lekcyjnych pozostaje taka sama: 2 godziny katechezy w tygodniu, jednak uczniowie mogą być łączeni w grupy składające się z uczniów różnych klas. Będzie to zależne od liczby osób deklarujących chęć udziału w lekcjach religii.
Nauka przedmiotu „Historia i teraźniejszość” będzie wygaszana, w 1. klasie szkoły ponadpodstawowej zastąpi ją wiedza obywatelska.
Zmiany na liście lektur to m.in. wykreślenie kilku pozycji (głośno było o usunięciu dzieł Rymkiewicza i Dukaja), uczniowie nie będą omawiać również „Żony modnej”, „Śmierci pułkownika” i „Tędy i owędy”, a „Syzyfowe prace”, „Pan Tadeusz” i „Quo vadis” będą obowiązywać nie w całości, ale we fragmentach.
W związku z koniecznością pomieszczenia w szkołach uczniów ukraińskich, zwiększone zostaną limity w klasach. Szkoły mają zostać wyposażone w darmowe środki higieny menstruacyjnej, uczniowie nauczą się również zasad udzielania pierwszej pomocy.
Legitymacje uczniowskie będą plastikowe i będą miały format karty kredytowej. Maturzyści nie będą musieli deklarować chęci przystąpienia do egzaminu maturalnego, z kolei tzw. ustawa Kamilka wprowadzi konieczność sprawdzania w rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym także rodziców, którzy jako opiekunowie jadą na szkolną wycieczkę.