Ubezpieczenie szkolne: co powinni wiedzieć rodzice?

2021-09-01 11:43

Kwestia ubezpieczenia szkolnego już od kilku lat wywołuje wiele wątpliwości rodziców. Czy rodzic może odmówić ubezpieczenia dziecka, które proponuje nauczyciel? Czy odmawiając ma obowiązek ubezpieczyć dziecko gdzie indziej? Poniżej odpowiadamy na te pytania i przedstawiamy najważniejsze fakty, dotyczące ubezpieczenia szkolnego.

ubezpieczenie szkolne

i

Autor: Getty images Ubezpieczejąc dziecko od następstw nieszczęśliwych wypadków warto przestudiować szczególowe warunki polisy.

Ubezpieczenie szkolne to jeden z najważniejszych punktów, omawianych podczas pierwszych wrześniowych zebrań w szkole. Większość rodziców jednak nie zagłębia się mocno w ten temat i po prostu ogranicza się do przekazania dziecku wyznaczonej przez szkołę kwoty na ubezpieczenie. Na tym aktywność rodziców w tym zakresie zazwyczaj się kończy.

Tymczasem kiedy dochodzi do sytuacji, że z ubezpieczenia szkolnego trzeba skorzystać, wielu rodziców otwiera oczy i dopiero wtedy zdaje sobie sprawę z tego, że kwota ubezpieczenia jest dużo mniejsza, niż by tego oczekiwali lub - co gorsza - ubezpieczenie nie obejmuje przypadku, który spotkał ich dziecko.

Spis treści

  1. Ubezpieczenie szkolne: czy rodzic musi ubezpieczać dziecko w szkole?
  2. Zakres ubezpieczenia: lepsze szkolne czy indywidualne?
  3. Ubezpieczenie szkolne: kiedy nie zostanie wypłacone?
Dni wolne w roku szkolnym 2021/2022

Ubezpieczenie szkolne: czy rodzic musi ubezpieczać dziecko w szkole?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe. Rodzic nie musi zgadzać się na propozycję ubezpieczeniową wybraną przez szkołę. Dotyczy to umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży szkolnej na terenie szkoły, ale nie tylko. Także ubezpieczenie szkolne dotyczące organizowanych imprez krajowych i krajowych wycieczek szkolnych ma dobrowolną formę. Szkoła nie może im w tych przypadkach niczego nakazać.

Co więcej, nauczyciel nie może wymagać od rodzica przyniesienia oświadczenia o ubezpieczeniu w innym miejscu i ma obowiązek udzielenia informacji o szczegółach ubezpieczenia, które proponuje.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku wycieczki lub imprezy zagranicznej, w której będą brały udział dzieci i młodzież, ubezpieczenie pociechy jest obligatoryjne.

Polecamy: Plan lekcji do druku - 10 wzorów dla chłopców i dziewczynek

Zakres ubezpieczenia: lepsze szkolne czy indywidualne?

Większość rodziców, nawet rezygnując z ubezpieczenia szkolnego, nadal, co zrozumiałe, chce zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo, więc wykupuje ubezpieczenie indywidualnie. Dzieci i młodzież są najczęściej ubezpieczane od następstw nieszczęśliwych wypadków, co w praktyce oznacza: złamania, zwichnięcia, rozcięcia, ugryzienia przez psa. W ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zawiera się również wypłacenie świadczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego.

Ubezpieczenia zawierane w szkole, a także te podejmowane indywidualnie, często nie dotyczą poniesienia kosztów rehabilitacji. Dlatego, ubezpieczając dziecko w szkole, warto zapytać o tę możliwość i poprosić o poszerzenie oferty, podobnie z ubezpieczaniem dziecka na własną rękę. Warto zapłacić trochę wyższą kwotę ubezpieczenia, niż później płacić za samą rehabilitację, jak i sprzęt niezbędny do jej przeprowadzania w domu. Ważne jest także aby wybierane przez nas ubezpieczenie obejmowało także sytuacje poważnego zachorowania dziecka czy pobytu w szpitalu.

Ubezpieczenie w szkole lub na własną rękę - wybór zawsze należy do rodzica. Zaletą tego drugiego jest fakt, że rodzic może, bez negocjacji ze szkołą, samodzielnie rozszerzyć jego zakres. Natomiast ubezpieczenie szkolne, organizowane przez placówkę, zdejmuje z głowy rodzica konieczność samodzielnego dowiadywania się o warunki ubezpieczenia, oszczędzając jego czas.

Plusem ubezpieczenia szkolnego jest także to, że zazwyczaj jest ono tańsze (około 50 zł na cały rok szkolny) niż to kupowane indywidualnie. Te drugie jednak możemy tak spersonalizować z agentem ubezpieczeniowym, by w pełni odpowiadały naszym potrzebom i gwarantowały wyższe odszkodowania.

Przeczytaj: Zajęcia dodatkowe dla dzieci: na jakie zajęcia pozalekcyjne zapisać dziecko?

Ubezpieczenie szkolne: kiedy nie zostanie wypłacone?

Przed wykupieniem ubezpieczenia szkolnego warto dokładnie zapoznać się z jego warunkami. Przede wszystkim, ważna jest wiedza o tym, kiedy nie zostanie ono wypłacone. Najczęstszymi sytuacjami, w których ubezpieczyciel odmawia wypłacenia świadczenia są następstwa nieszczęśliwych wypadków, których dziecko doznało na skutek:

  • próby samobójczej,
  • udziału w bójce (z wyłączeniem obrony koniecznej),
  • wypadku spowodowanego kierowaniem pojazdem mechanicznym, do którego prowadzenia uprawnień dziecko nie posiadało.

Ubezpieczenie szkolne nie jest wypłacane również, gdy dziecko dozna uszczerbku podczas wyczynowego uprawiania sportu, gdy spożywało alkohol, narkotyki lub inne środki odurzające.

Problemy pojawiają się również w przypadku pokrycia kosztów rehabilitacji - często w umowie określony jest czas od wypadku do podjęcia rehabilitacji, w którym poszkodowany musi się "zmieścić". Jeśli rehabilitacja rozpocznie się po tym czasie, ubezpieczenie nie zostanie wypłacone.

Przeczytaj także: Dni wolne w roku szkolnym 2021/2022 – kiedy dzieci nie idą do szkoły?

Czy wiesz, ile czasu dzieci mogą spędzać przed ekranem?

Pytanie 1 z 5
Ile czasu przed ekranem mogą spędzać dzieci do 2 roku życia?