Czy 14 października dzieci mają wolne? Dzień Edukacji Narodowej wypada inaczej niż zwykle

2023-10-05 13:04

W Dzień Edukacji Narodowej w szkołach nie ma zajęć lekcyjnych, co zostało zapisane w przepisach prawa. Czy uczniowie mogą zrobić sobie wolne?

14 października - Dzień Edukacji Narodowej

i

Autor: Getty Images 14 października - Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej wypada 14 października i jest to dzień ustawowo wolny od zajęć dydaktycznych, co określa art. 74 Karty Nauczyciela. Świętują nie tylko nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych, lecz często także wychowawcy przedszkolni oraz opiekunowie w żłobkach. Dzień Edukacji Narodowej od lat uznawany jest za święto wszystkich pracowników oświatowych.

Spis treści

  1. 14 października 2023 będzie wolny
  2. Dzień Edukacji Narodowej - co to za święto?
Dyrektor szkoły: Nauczyciele uciekają ze szkół publicznych!

14 października 2023 będzie wolny

W tym roku szkolnym wyjątkowo święto edukacji wypada w sobotę, a więc w dzień wolny. To dlatego obchody Dnia Nauczyciela w większości szkół odbędą się w piątek 13 października. Dyrektorzy szkół mogą dowolnie dysponować określoną liczbą tzw. dni dyrektorskich. Taki dzień można wprowadzić np. 14 października - wtedy jest to dzień wolny. Najczęściej jednak dni dyrektorskie ustala się w okolicach świąt listopadowych czy weekendu majowego.

W niektórych placówkach uczniowie przygotują dla swoich nauczycieli uroczyste przedstawienia, a z pewnością w każdej szkole zaroi się od kwiatów i czekoladek. Wręczanie tych drobnych upominków osobom, które tuż po rodzicach mają często największy wpływ w wychowanie i kształtowanie umysłów młodych ludzi, to już tradycja.

Czytaj też: Życzenia na Dzień Nauczyciela - oryginalne, piękne i mądre, krótkie i śmieszne. Czego życzyć nauczycielom?

Dzień Edukacji Narodowej - co to za święto?

Dzień Edukacji Narodowej (częściej nazywany Dniem Nauczyciela) obchodzony jest w rocznicę powołania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej (Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca), która była pierwszym tego typu ministerstwem w Europie. Powstała ona na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a jej zadaniem była reforma szkolnictwa w Polsce.

Komisja działała przez ponad 20 lat, zajmując się stworzeniem nowoczesnej struktury organizacyjnej oświaty - utworzono szkoły elementarne, gimnazja oraz uczelnie wyższe. Do programu nauczania wprowadzono elementy historii i geografii Polski, nauki przyrodnicze, wychowanie obywatelskie, język ojczysty. Powołane przez Komisję Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych zajęło się przygotowaniem podręczników, które zamawiano u wybitnych uczinych.

Uchwalona w 1972 roku Karta praw i obowiązków nauczyciela wprowadziła święto pedagogów do kalendarza na dzień 14 października. 

"W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych" - czytamy w art 74. Karty Nauczyciela.

Co ciekawe, od 1982 roku prawidłowa nazwa tego święta brzmi Dzień Edukacji Narodowej, tymczasem wciąż wielu z nas mówi o nim "Dzień Nauczyciela".

Quiz na Dzień Nauczyciela! Jakiego przedmiotu mógłbyś uczyć?

Pytanie 1 z 6
W szkole najlepszy byłeś z...