Czy każdą ocenę można poprawić? Odpowiedź może zaskoczyć

2024-10-30 13:04

Czy każdą ocenę można poprawić? Takie już od jakiegoś czasu panuje przekonanie nie tylko wśród uczniów, ale również ich rodziców. Z tym jednak nie zgadzają się nauczyciele. Jaka jednak jest prawda jeśli chodzi o tę kwestię?

Czy każdą ocenę można poprawić? Odpowiedź może zaskoczyć

i

Autor: fot. Getty Images Czy każdą ocenę można poprawić? Odpowiedź może zaskoczyć

Ocen w ciągu roku można otrzymać na pęczki. Czy to za kartkówki, prace domowe, odpowiedzi ustne czy sprawdziany. Ważny jest jednak fakt, że muszą być one jawne oraz - jeśli zażyczą sobie tego uczniowie bądź rodzice - odpowiednio uzasadnione.

Czy każdą ocenę można poprawić? To mówią przepisy

Jak to jednak jest jeśli chodzi o poprawę ocen? Czy uczeń ma prawo poprawić każdą z nich? Cóż, odpowiedź może nie przypaść do gustu młodzieży i rodzicom. Okazuje się bowiem, że niekoniecznie jest to prawda.

Wszystko zależy bowiem od wewnątrzszkolnych zasad oceniania, które możemy znaleźć w statucie każdej szkoły. Obecnie obowiązujące przepisy oświatowe nie określają bowiem, czy uczeń ma prawno do poprawiania ocen bieżących i kwalifikacyjnych.

Jeśli chodzi o to, co podlega ocenie oraz które oceny i na jakich zasadach można poprawić, to również powinno być regulowane w WSO, czyli wewnątrzszkolnym systemie oceniania.

Oznacza to, że to szkoła będzie określała w statucie, które oceny można poprawić oraz czy uznaje się wyłącznie ocenę z poprawy, czy też i tą uzyskaną za pierwszym podejściem, z czego następnie wyciągana jest średnia.

Polska edukacja "pcha" kolejne pokolenia w traumę? CNC

Nie tylko oceny bieżące. Jakie można dostać stopnie w szkole?

Przypominamy, że oceny bieżące są za różne szkolne aktywności. Oprócz tego można w szkole również otrzymać stopnie:

  • klasyfikacyjne i półroczne - stawiane na koniec półrocza
  • roczne - stawiane na koniec roku i decydujące o promocji do następnej klasy
  • końcoworoczne - stawiane na zakończenie etapu edukacji

Brak nauczyciela a poprawa. Co robić w takim przypadku?

A co jeśli szkoła naszego dziecka pozwala na poprawienie oceny, a nauczyciela akurat nie ma? Jeśli jego nieobecność spowodowana jest przyczynami lodowymi, to jak wynika z art. 44 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, w przypadku niewykonania przez nauczyciela, wychowawcę oddziału, osobę prowadzącą praktyczną naukę zawodu lub radę pedagogiczną zadań i kompetencji w zakresie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, te zadania i kompetencje wykonuje dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego nauczyciel. 

Jest to szczególnie ważny punkt, w przypadku ocen na koniec roku. Jeśli więc nieobecność nauczyciela jest związana ze zdarzeniem losowym, a przez to pojawiają się problemy z klasyfikacją ucznia, to ten może poprosić dyrektora o wyznaczenie nauczyciela, który go zastąpi.

Zobacz także: Drugie śniadanie do szkoły