Już za chwilę grudniówka, czyli zimowa przerwa świąteczna. Chociaż w kalendarzu roku szkolnego przeczytamy, że trwa ona od 23 do 31 grudnia 2024 r., uczniowie wrócą do szkół później. Wielu z nich zrobi to dopiero we wtorek, 7 stycznia 2025 r.
Wszystko za sprawą pojawiających się „po drodze” dni ustawowo wolnych od pracy (chodzi o Nowy Rok i Święto Trzech Króli) oraz tzw. dni dyrektorskich, które często wykorzystywane są, aby zapełnić pojedyncze dni, które przerywają ciąg wolnego (w tym przypadku to 2 i 3 stycznia).
Uczniowie, którzy ostatni raz pójdą do szkoły w najbliższy piątek, 20 grudnia, a wrócą do niej 7 stycznia, będą mieli aż 17 dni wolnego! Wielu dorosłych może tylko pomarzyć o takim urlopie, a przed uczniami jeszcze m.in. ferie.
Kiedy wolne w szkołach w 2025 roku? Na początek: ferie zimowe
Koniec semestru coraz bliżej, zakończy się 31 stycznia 2025 r. W drugie półrocze niektórzy uczniowie wejdą z dala od szkoły. Chodzi oczywiście o ferie zimowe, które w niektórych województwach rozpoczną się jeszcze w pierwszym semestrze.
W tym roku szkolnym ferie zimowe rozplanowano pomiędzy 20 stycznia a 2 marca:
- 20 stycznia - 2 lutego 2025 r., województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
- 27 stycznia 9 lutego 2025 r., województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
- 3 lutego - 16 lutego 2025 r., województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
- 17 lutego - 2 marca 2025 r., województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Dni wolne od szkoły w drugim semestrze
Koniec roku szkolnego 2024/2025 zaplanowano na 27 czerwca 2025 r. To dość późno, jednak uczniowie nie nachodzą się do szkoły. Wolne będą mieli między 17 a 22 kwietnia (wiosenna przerwa świąteczna), ale i chwilę później - w czasie egzaminu ósmoklasisty lub matur.
Egzamin ósmoklasisty zaplanowano na 13, 14 i 15 maja. Początek maja to pisemne matury z obowiązkowych przedmiotów. To czas, kiedy uczniowie, którzy nie piszą egzaminów (ci, którzy nie chodzą do najstarszych klas szkół podstawowych lub ponadpodstawowych) mają wolne - to kolejny moment, gdy wykorzystywane są tzw. dni dyrektorskie.
Dni do dyspozycji dyrektora to nie wszystko. Uczniowie do szkoły nie pójdą także we wszystkie dni ustawowo wolne od pracy.
W te dni wolne mają i dzieci, i rodzice
Dni ustawowo wolne od pracy, które wypadają w drugim semestrze szkoły (pomijając te styczniowe), to:
- Wielkanoc (pierwszy i drugi dzień) - data ruchoma, w 2025 roku to 20 i 21 kwietnia,
- 1 maja - Święto Państwowe,
- 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek - data ruchoma, wypada w niedzielę - w 2025 r. to 8 czerwca,
- Boże Ciało - data ruchoma, wypada w czwartek - w 2025 roku to 19 czerwca.
Przed nami jeszcze wolna wigilia - ale to ważna zmiana dla rodziców, uczniowie i tak mają wolne.
Planujesz długie weekendy? Weź wolne np. w piątek 2 maja lub w piątek 20 czerwca. Dzieci pewnie i tak nie będą musiały iść do szkoły -tak, znów chodzi o tzw. dni dyrektorskie.
Dni dyrektorskie - wolne od lekcji, ale nie od opieki
O tzw. dniach dyrektorskich warto pamiętać. Najczęściej poznajemy je na pierwszych zebraniach w danym roku szkolnym (publikowane są także na stronie internetowej szkoły, znajdziemy je w gablotach). Dyrektorzy szkół podstawowych dysponują maksymalnie ośmioma dodatkowymi dniami w roku, a dyrektorzy techników i liceów - dziesięcioma.
Przypomnijmy, że to dni wolne od zajęć dydaktycznych, ale prowadzone są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.
Zobacz także: Memy o rodzicielstwie. Zrozumie je każdy, kto ma dzieci