DOMOWE NAUCZANIE: kto może uczyć się w domu?

2014-03-06 17:00

Homeschooling, czyli domowe nauczanie, to na razie mało popularny u nas sposób na edukację dziecka. Jeśli jednak myślisz o tej formie nauczania, warto wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, by twoje dziecko mogło uczyć się w domu.

Ksiazki dla dzieci

i

Autor: _photos.com|photos.com KSIĄŻKI DLA DZIECI: jak czytanie wpływa na psychikę twojego dziecka. Zobacz przykłady

W Polsce domowe nauczanie jest legalne od 1991 roku, ale mimo to niewiele rodziców decyduje się uczyć swoje pociechy w domu. Homeschooling to dobre wyjście dla tych, którzy narzekają na niski poziom nauczania w szkołach, a także zagrożenie narkotykami czy przemocą. Mała popularność domowego nauczania spowodowana jest głównie niską świadomością wśród rodziców, że mogą uczyć w domu swoje dzieci, a także jak wygląda homeschooling. Rodzice obawiają się też słabej socjalizacji dziecka, które nie chodzi do szkoły. Kontakt z rówieśnikami można jednak zapewnić dziecku w inny sposób, na przykład podczas zajęć pozalekcyjnych. Wadą homeschoolingu jest też niewątpliwie czas, który rodzic poświęca na domowe nauczanie – zwykle jedno z rodziców rezygnuje z pracy. Do niektórych dziedzin trzeba też zatrudnić korepetytora lub poprosić o pomoc innych rodziców uczących dzieci w domu.

Domowe nauczanie – czy mogę uczyć dziecko w domu?

Aby móc uczyć dziecko w domu, musisz uzyskać zgodę dyrektora szkoły, do której dziecko jest zapisane. Niektóre szkoły niepubliczne same proponują swoim uczniom taką formę edukacji. Należy złożyć pisemny wniosek do dyrektora placówki o wydanie zgody na nauczanie poza szkołą do dnia 31 maja przed rokiem szkolnym, w którym planujesz domowe nauczanie. Podkreśl w nim zalety domowego nauczania i nakreśl plan nauki, ale nie krytykuj szkoły. Nie trzeba być nauczycielem, by uczyć swoje dziecko, ale na pewno jest to plus. Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie kształcenia i zobowiązanie rodziców do przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko spełniające obowiązek szkolny lub obowiązek nauki do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Wymagane jest zaświadczenie z poradni psychologiczno-pedagogicznej o braku przeciwwskazań do podjęcia takiej nauki. Dyrektor szkoły monitoruje postępy w nauce dziecka. Mogą to być np. egzaminy odbywające się co semestr lub rok, po których dziecko otrzymuje świadectwo i może kontynuować homeschooling.

Mjakmama24.pl