Dzieci mają uczyć dorosłych. Dla najlepszych rząd przygotował nagrody

2024-11-22 12:37

Wiele wskazuje na to, że już w drugim semestrze roku szkolnego 2024/2025 role mogą się odwrócić. I w szkołach to dzieci będą uczyły dorosłych. Zdaniem rządu to doskonały pomysł. Jak bardzo spodoba się on samym uczniom?

Dzieci nauczycielami dorosłych?

i

Autor: Getty Images Dla najlepszych nagrody

Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mogą zgłaszać się do konkursu „Szkoła międzypokoleniowa” do 13 grudnia tego roku. Na decyzję pozostało niewiele czasu. Ale zdaniem szefowej MEN, minister ds. polityki senioralnej i ministra cyfryzacji trzeba kuć żelazo póki gorące.

Dzieci nauczycielami kompetencji cyfrowych

Podczas konferencji 21 listopada, wicepremier i jednocześnie minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział:

Ten nowy projekt ma być szansą na to, by z kompetencji młodszych mogli korzystać dziadkowie, wujkowie, ale może i nieznajomi.

Chodzi o to, by dzięki uczniom, seniorzy nauczyli się jak korzystać np. z aplikacji mObywatel i innych udogodnień on-line. A także wiedzieli jak ustrzec się przed oszustwami „na policjanta” czy „na wnuczka”.

Wicepremier spodziewa się, że zainteresowanych udziałem w projekcie może być ponad 1,5 tys. polskich szkół. Zajęcia z seniorami będą odbywały się w placówkach, które zgłoszą się do programu „Szkoła międzypokoleniowa”.

Okła-Drewnowicz: Seniorzy pragną międzypokoleniowej solidarności

Zdaniem minister ds. polityki senioralnej Marzeny Okła-Drewnowicz, nie chodzi wyłącznie o przekazanie seniorom wiedzy na temat poruszania się w sieci.

Ma ona pewność co do tego, że jeśli chodzi o seniorów, to:

Solidarność międzypokoleniowa jest dla nich naprawdę czymś upragnionym

Jednocześnie niepokoją dane GUS, według których blisko 85% Polaków między 60 a 74 rokiem życia, nie ma podstawowych kompetencji cyfrowych. By zapobiec wykluczeniu cyfrowemu tych osób, konieczne są konkretne działania.

Dla najlepszych: nagrody

W szkołach, które zgłoszą się do projektu, czuwać będą nad nim wytypowani liderzy. Zostaną oni przeszkoleni do prowadzenia zajęć z seniorami. Liderzy, którzy okażą się najlepsi mogą liczyć na nagrody w postaci wyposażenia sal multimedialnych. Wyłonionych zostanie po 4 najlepszych liderów w każdym województwie.

Jak zapewnia MEN, najlepsi nauczyciele-liderzy mogą też liczyć na bony na zakup materiałów edukacyjnych. Wartość każdego z bonów to 2 tys. zł.

Sonda
Wyobrażasz sobie Sylwestra bez Maryli Rodowicz?