Spis treści
- Dziecko w szkole: Dzięki lekcjom programowania Europa dogoni Azję?
- Dziecko w szkole: lekcje programowania pojawią się również w Polsce?
- Dziecko w azjatyckiej szkole. Jak wygląda dzień przeciętnego ucznia?
Zachód przegrywa wyścig ze Wschodem. Państwa azjatyckie stały się potęgą i jak na razie nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić. Dotyczy to wszystkich sfer życia, również systemu edukacji. Uczniowie krajów azjatyckich osiągają wybitne wyniki w nauce, wygrywają światowe olimpiady i w efekcie przodują na rynku pracy.
>> Wychowanie dziecka to zadanie rodziców czy szkoły? >>
Dziecko w szkole: Dzięki lekcjom programowania Europa dogoni Azję?
Program nauczania w krajach azjatyckich jest dostosowywany do zmieniającego się świata. Zmianie ulegają nie tylko metody nauczania (na bardziej innowacyjne i multimedialne), ale również przedmioty. Lekcje programowania, które są nowinką w Europie, w Chinach czy Japonii od dawna stanowią podstawę edukacji.
Wielka Brytania postanowiła wziąć przykład ze Wschodu i we wrześniu wprowadziła obowiązkowe lekcje programowania. Programowanie ma w przyszłości stanowić jedną z podstawowych umiejętności, podobnie jak czytanie i pisanie, dlatego będą uczyły się go... pięciolatki.
Do siódmego roku dzieci życia powinny znać algorytmy oraz potrafić samodzielnie napisać program komputerowy. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron z reformą edukacji wiąże wielkie nadzieje.
>> Jak wygląda edukacja dziecka w szkole dwujęzycznej? >>
Dziecko w szkole: lekcje programowania pojawią się również w Polsce?
Jak twierdzi Michał Boni, lekcje programowania w najbliższych latach pojawią się także w polskich szkołach. Według byłego ministra cyfryzacji ich wprowadzenie nie powinno zająć więcej niż 3-4 lata.
Do tej pory lekcje programowania pojawiały się w polskich szkołach sporadycznie. W 2013 roku wystartował program pilotażowy "Mistrzowie kodowania", w których wzięło udział 2 tysiące uczniów z klas 4-6.
Dziecko w azjatyckiej szkole. Jak wygląda dzień przeciętnego ucznia?
Japońscy czy chińscy uczniowie od najmłodszych lat wdrażani są w szkolne obowiązki. Z czasem dochodzi im coraz więcej zajęć (języki obce, zajęcia fizyczne, obowiązkowa nauka gry na instrumencie) - do tego stopnia, że potrafią uczęszczać w godz. 8.30-15.30 do szkoły i od godz. 17 do 21 do... prywatnej szkoły przygotowującej ich do egzaminów wstępnych. Ze względu na dużą liczbę zajęć dodatkowych coraz częściej szkoły proponują uczniom kursy odbywające się w godzinach... 21-1 w nocy. W dni powszednie!