Większość z nas pracuje po 8 godzin dziennie, czyli tygodniowo – 40 godzin. Natomiast tygodniowe pensum dydaktyczne nauczycieli to 18 godzin lekcyjnych. Czy to oznacza, że tylko tyle godzin spędzają, pracując? Nie zapominajmy, że prowadzenie lekcji to nie jedyny obowiązek nauczycieli. Muszą oni także przygotowywać się do zajęć, sprawdzać prace uczniów, prowadzić inne zajęcia z uczniami. Na to powinni poświęcać pozostałe ok. 20 godzin pracy. Poza tym większość z nich (ponad 60 proc.) prowadzi więcej lekcji tygodniowo niż 18 zawartych w pensum. Maksymalnie nauczyciel może prowadzić 27 lekcji dla jednego pracodawcy.
Jak wygląda praca FRYZJERA DZIECIĘCEGO? [FILM] >>
Ile tak naprawdę pracują nauczyciele?
Z badań Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że nauczyciele pracują przeciętnie 46 godzin i 40 minut tygodniowo. Na przygotowanie lekcji poświęcają ponad 7 godzin tygodniowo, tyle samo zajmuje im sprawdzanie prac uczniów. Na prowadzenie innych zajęć z uczniami przeznaczają ponad 2 godziny, a przygotowanie do nich trwa przeciętnie 3 godziny. Badanie objęło nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, którzy pracują dla jednego pracodawcy i nie są pracownikami funkcyjnymi (czyli np. dyrektorami szkół). W badaniu udział wzięły szkoły dla dzieci i młodzieży – od podstawówek do szkół ponadgimnazjalnych. Najwięcej pracują poloniści, za nimi są historycy i nauczyciele WOS. Kilka godzin mniej pracują nauczyciele przedmiotów ścisłych. Najmniej pracują katecheci (33 godziny) i wuefiści (27 godzin).
Ponadto nauczyciele pracują także poza szkołą – udzielają korepetycji, a w wakacje wyjeżdżają jako wychowawcy na koloniach i obozach, a to praca 24 godziny na dobę.
Mjakmama24.pl