Spis treści
- Kiedy przypada Dzień Wagarowicza w 2022 roku?
- Skąd wziął się Dzień Wagarowicza?
- Sposoby na spędzenie Dnia Wagarowicza
- Dzień Wagarowicza w szkole? Czemu nie!
- Jak obecnie wygląda Dzień Wagarowicza?
Kiedy przypada Dzień Wagarowicza w 2022 roku?
Dzień Wagarowicza każdego roku obchodzony jest w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca. Nie bez powodu te dwie daty się ze sobą pokrywają. Koniec zimy to prawdziwe święto, bo żegnamy się z nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi i szaroburym otoczeniem. W zamian wchodzimy w etap zazieleniania się przyrody i poprawy pogody, co zachęca do spędzania czasu na łonie natury. Dla młodych ludzi to szczególny powód do radości.
W 2022 roku Dzień Wagarowicza wypada w poniedziałek.
Skąd wziął się Dzień Wagarowicza?
Wagary to kolokwialna nazwa nieusprawiedliwionej nieobecności w szkole. Jest to więc samowolne uchylenie się od obowiązku szkolnego przez ucznia. Zjawisko wagarów szczególnie nasila się wiosną, gdy aura zachęca uczniów do opuszczania lekcji na rzecz spędzania czasu na powietrzu. Socjologowie mają na to nawet wytłumaczenie. Po zimie wszyscy są spragnieni słońca, a pierwsze oznaki wiosny powodują dodatkowo przyjemne rozprężenie.
Dzień Wagarowicza to nieformalne święto, niezapisane w żadnej polskiej ustawie. To całkowicie umowny dzień, a o jego istnieniu przypominają młodszym starsi uczniowie i w ten sposób tradycja jest przekazywana od lat z pokolenia na pokolenie. Trudno doszukiwać się początków świętowania Dnia Wagarowicza, ale można powiedzieć jedno – nie zapowiada się, by to nieformalne święto zostało szybko zapomniane.
Sposoby na spędzenie Dnia Wagarowicza
Większość szkół przestała już „walczyć” z tym uczniowskim świętem i karać niepokornych wagarowiczów, którzy tego dnia robią sobie wolne od szkolnych obowiązków. W zamian za to dyrektorzy proponują swoim uczniom alternatywne sposoby spędzania czasu. By nie dopuszczać do samodzielnego opuszczania szkoły przez uczniów, placówki edukacyjne najczęściej organizują tego dnia wycieczki lub atrakcyjne wydarzenia odbywające się na ich terenie. Dzień Wagarowicza dziś już przestał być typowym dniem, w którym nie przychodzi się do szkoły, a stał się dniem szkolnej zabawy.
Dzień Wagarowicza w szkole? Czemu nie!
Sposobów na spędzenie Dnia Wagarowicza jest mnóstwo, ale niemal wszystkie wiążą się z powitaniem wiosny. Niektóre szkoły organizują tego dnia uroczyste apele z przedstawieniami. Inne proponują wycieczki nad wodę, w celu utopienia wcześniej przygotowanej przez uczniów marzanny. Dzień Wagarowicza to również dzień organizowania festynów szkolnych czy też wycieczek do kina, teatru czy muzeum.
Jak obecnie wygląda Dzień Wagarowicza?
Podczas, gdy kilkadziesiąt lat temu w Dzień Wagarowicza na ulicach można było spotkać mnóstwo wagarowiczów, dla których nawet organizowano specjalne koncerty, dziś idea typowych wagarów nieco upadła. W myśl powiedzenia: „zakazany owoc smakuje najlepiej”, w Dzień Wagarowicza coraz mniej uczniów decyduje się na typową labę. Wszystko dlatego, że dziś istnieje już niemal społeczne przyzwolenie na niechodzenie do szkoły w ten dzień i nieobecność w szkole nie stanowi już dla nikogo większego wyzwania. Dla wielu uczniów lepszą alternatywą jest spotkanie się ze szkolnymi przyjaciółmi na terenie szkoły i spędzenie tego święta na zabawie np. śmiesznie się przebierając.