Spis treści
- Podręczniki do szkoły to koszt kilkuset złotych!
- Podręczniki do szkoły: kupuj systematycznie!
- Podręczniki do szkoły: z klasy na klasę
- Podręczniki do szkoły: czasem trzeba wziąć kredyt
Z roku na rok podręczniki do szkoły kosztują coraz więcej. Coraz więcej książek pojawia się również na rynku, co powoduje, że niemal w każdej szkole czy klasie korzysta się z innych podręczników. Częste zmiany programowe, a także subiektywny wybór nauczyciela w zakresie ustalania obowiązkowych podręczników sprawia, że książki szybko tracą na aktualności. Dodatkowo, część książek pełni także funkcję ćwiczeń, więc po wypełnieniu nie nadają się do korzystania przez kolejne roczniki. To duże utrudnienie dla rodzin wielodzietnych, w których kompletów podręczników do szkoły trzeba co rok kupić kilka.
Podręczniki do szkoły to koszt kilkuset złotych!
Biorąc pod uwagę najnowsze dane o cenach książek, można śmiało stwierdzić, że zakup samego kompletu podręczników to wydatek rzędu kilkuset złotych. Bywa, że sama książka do języka obcego potrafi kosztować ponad 100 złotych. Dla przykładu: zestaw książek do pierwszej, drugiej czy trzeciej klasy to wydatek około 350 złotych, w kolejnych klasach cena takiego zestawu wzrasta do prawie 500 złotych. W gimnazjum jest jeszcze drożej – komplet podręczników kosztuje 500-600 złotych, w liceum ta kwota może nawet urosnąć do 700 złotych. To często połowa pensji rodzica, a przecież trzeba jeszcze dokupić wszelkie artykuły szkolne. Plecak, piórnik, artykuły biurowe, buty, strój na WF to kolejne kilkaset złotych. Jak sprostać takiemu wyzwaniu i nie zbankrutować?
Podręczniki do szkoły: kupuj systematycznie!
By obciążenie dla domowego budżetu nie było znaczące, warto rozłożyć zakup podręczników na kilka miesięcy. Część nauczycieli jest w stanie podać już w czerwcu listę podręczników na kolejny rok, warto więc już wtedy poczynić pierwsze zakupy. To nie tylko pozwoli rozłożyć wydatek na raty, ale umożliwi nam wyszukanie dobrych okazji, we wrześniu nie będziemy mieć na to już tak dużo czasu. Dobrym sposobem jest oszczędzanie na podręczniki przez cały rok szkolny. Można np. postawić w domu skarbonkę i wrzucać do niej regularnie niewielkie kwoty, które po kilku miesiącach będą stanowić duży zastrzyk gotówki, w sam raz na szkolne potrzeby.
Podręczniki do szkoły: z klasy na klasę
Jeśli mamy kilkoro dzieci, może się jednak okazać, że chociaż niektóre podręczniki będą się pokrywać ze sobą i starsza siostra lub brat przekaże je młodszemu. Warto uprzedzić starsze dzieci, by nie niszczyły książek i nie pisały w nich długopisem, co przedłuży ich żywotność. Niepotrzebne książki warto odsprzedać do skupu podręczników i dzięki temu uzyskać środki, które choć w części pokryją szkolne wydatki. Podręczniki można kupować w komisach i w internecie. Na internetowych aukcjach już w czerwcu pojawiają się komplety do odsprzedania. Nowe książki warto kupować w księgarniach internetowych, w których ceny są niższe o około 10 proc. Są nawet takie księgarnie, w których za komplet podręczników można zapłacić w ratach. Można też zrezygnować z kosztów wysyłki i wybrać taką księgarnię, z której książki można odebrać osobiście. Można również zamieścić w sieci ogłoszenie o odkupieniu książek albo powiesić taki anons przed szkołą.
Podręczniki do szkoły: czasem trzeba wziąć kredyt
Część rodziców, którzy nie chcą psuć dzieciom wakacji, woli myśleć o szkolnych wydatkach dopiero po urlopie. Zmusza to ich wtedy do dużego zaciśnięcia pasa lub pożyczek. Branie kredytu to ostateczność, ale często jedyny ratunek dla domowego budżetu. Najlepiej skorzystać z nieoprocentowanej pożyczki w pracy. Jeśli nasza sytuacja jest wyjątkowo trudna i nie stać nas na żaden wariant zakupu, możemy starać się o przyznanie zasiłku na wyprawkę szkolną w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. O dofinansowaniu decyduje kryterium dochodowe. W kraju funkcjonuje program rządowy pt. „Wyprawka szkolna”, w ramach którego jest udzielane wsparcie finansowe dla najbardziej potrzebujących rodzin. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat takich dotacji.