Katechezy w parafiach to coś, co pamiętają wszyscy, którzy chodzili do szkoły w czasach PRL. Pod koniec tego rozdziału w historii - religia była w planie lekcji, ale nie odbywała się w klasie, a przy kościele.
Kościół nie zgadza się na 1 religię w tygodniu
Kiedy wybory parlamentarne przegrała partia Prawo i Sprawiedliwość - w szkolnictwie zaczęły się zmiany. Dla nowych władz niezrozumiałe było, że lekcji religii w planie lekcji jest więcej niż np. lekcji biologii, chemii czy fizyki. Dlatego MEN postanowiło ograniczyć liczbę godzin religii do 1 w tygodniu. Dodatkowo, lekcje religii mają odbywać się na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej - nie pomiędzy "normalnymi przedmiotami".
Według Kościoła zmiana ta była i jest nie do przyjęcia. Zdaniem Komisji Episkopatu Polski rozporządzenie w sprawie zmniejszenia liczby religii w szkole (i nie pomiędzy obowiązkowymi lekcjami):
jest aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi.
Ministerstwo pozostało nieugięte. Przynajmniej jeśli chodzi o religię, ponieważ presja społeczna wymogła zmianę planów jeśli chodzi o obowiązkową edukację zdrowotną - te zajęcia, podobnie jak religia i etyka od września 2025 roku będą odbywać się wyłącznie dla uczniów, których rodzice wyrażą na to zgodę.
Będzie 5 typów katechezy w salkach katechetycznych
Wobec tego, Konferencja Episkopatu Polski postanowiła działać. W połowie marca powołano specjalny Zespół Roboczy ds. Katechezy Parafialnej. Na jej czele stanął biskup Artur Ważny z Sosnowca. Biskup Ważny nie ma wątpliwości, że w obecnej sytuacji - katechezy w salkach wymagają "tchnienia nowego ducha".
Mimo że nawet w ostatnich latach salki katechetyczne nie stały puste, ponieważ odbywały się w nich zajęcia dla dzieci pierwszokomunijnych czy młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania - od września mają służyć zdecydowanie częściej.
Na tym etapie dyskutujemy o pięciu typach katechezy parafialnej: chrzcielnej, przygotowującej rodziców i dzieci do przyjęcia i przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz Pierwszej Komunii Świętej, przed bierzmowaniem i ewangelizacyjnej
- poinformował biskup Ważny.
