Wciąż jeszcze pamiętasz rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025? To oczywiste, w końcu 2 września był praktycznie „wczoraj”. Dwa miesiące to również czas, który został do zakończenia pierwszego semestru. To dużo? Po pierwsze - zleci błyskawicznie, po drugie - w międzyczasie uczniów czeka naprawdę sporo wolnego.
Kiedy koniec pierwszego semestru 2024/2025?
Zgodnie ze szkolnym kalendarzem, pierwszy semestr zakończy się 31 stycznia 2025 roku. Do tego czasu zostaną wystawione oceny. W dzienniku brakuje stopni ze sprawdzianów (i nie tylko)? A może wiesz, że twoje dziecko chciałoby coś popoprawiać? Zmotywuj je do nauki - nie powinno czekać, ma coraz mniej czasu, aby „wyciągnąć” ocenę na pierwszy semestr.
Termin klasyfikacji śródrocznej nie jest narzucony odgórnie, jest on określony w statucie szkoły. Niektórzy uczniowie już teraz mniej więcej wiedzą, jakie oceny na semestr dostaną, niedługo dowiedzą się o tym ich rodzice. Poinformują o tym wiadomości w dziennikach elektronicznych, ale i wychowawcy podczas wywiadówek.
Przed rodzicami uczniów zebrania, podczas których zostaną poinformowani o ewentualnych zagrożeniach i ocenach niedostatecznych. Jeśli nic się nie zmieni (młodzi ludzie nie poprawią swoich stopni), staną się one tymi oficjalnymi, wystawionymi na pierwszy semestr.
Do kiedy jest wystawianie ocen? Koniec stycznia to już czas klasyfikacji, lepiej więc nie zwlekać z poprawkami, szczególnie że przed uczniami sporo wolnego.
Uczniowie niedługo naprawdę odpoczną od szkoły
Patrząc na kalendarz może się wydawać, że do końca pierwszego semestru zostało jeszcze trochę czasu, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że uczniowie długo nie będą chodzili do szkoły. Przed nimi przerwa świąteczna oraz ferie zimowe, które w kilku województwach zaczną się tuż przed zakończeniem semestru.
Zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 do 31 grudnia 2024 r. Zwróć uwagę, że później są kolejne dni wolne - Nowy Rok oraz Święto Trzech Króli. 2 i 3 stycznia (czwartek, piątek) to dni, kiedy często wykorzystywane są tzw. dni dyrektorskie - w tym przypadku uczniowie wrócą do szkół dopiero we wtorek, 7 stycznia.
Ferie zimowe rozplanowano pomiędzy 20 stycznia a 2 marca:
- 20 stycznia - 2 lutego 2025 r., województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
- 27 stycznia 9 lutego 2025 r., województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
- 3 lutego - 16 lutego 2025 r., województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
- 17 lutego - 2 marca 2025 r., województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Polecany artykuł:
Pamiętaj, że każda placówka ma własny kalendarz roku szkolnego. Najczęściej jest on przedstawiany podczas pierwszych zebrań, najpewniej znajdziesz go również w gablotach czy na stronie internetowej. Wypisano tam nie tylko daty publikowane przez MEN czy CKE, ale i wydarzenia ustalane przez szkołę - m.in. dni dyrektorskie czy właśnie terminy klasyfikacji. To przydatne informacje, nie tylko dlatego że możemy przypomnieć dziecku o tym, że niedługo nie będzie mogło poprawić ocen, ale i odpowiednio wcześniej zorganizować uczniowi opiekę.