Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 30 kwietnia 2007 r. rodzice mogą ucznia zwolnić z WF-u przez 2 tygodnie w semestrze – dłuższe zwolnienie musi wystawić lekarz, a zaakceptować dyrektor szkoły. Jak jednak dowodzą statystyki, przepisy te nie ograniczają absencji na lekcjach wychowania fizycznego. Według aktualnych danych zwolnienie z WF-u ma aż 30 proc. uczniów.
Często sami rodzice angażują się w „załatwienie” dziecku zwolnienia od lekarza, tylko dlatego, że ich pociesze nie chce się ćwiczyć. Takie podejście ma jednak krótkie nogi – bo wiadomo, że sport to zdrowie i nie warto go unikać. Ministerstwo Edukacji wraz z zespołem ekspertów z Akademii Wychowania Fizycznego prześledzili kondycję polskich uczniów – ich wyniki są zatrważające. Jak podaje portal dziennik.pl w ciągu ostatniej dekady kondycja uczniów pogorszyła się o kilkanaście procent. Dzieci przytyły – ważą o 2-3 kg więcej. Aż 94 proc. uczniów do 12. roku życia ma niedostateczny poziom sprawności.
By sytuację zmienić, rok temu planowano wprowadzić pewne ograniczenia w wystawianiu zwolnień. A mianowicie zwolnienia z WF-u mieli wystawiać tylko lekarze specjaliści. Niestety propozycja ta spotkała się z różnymi komentarzami i ostatecznie nie weszła w życie. Teraz Minister Edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział nowe działania.
Minister edukacji ma pomysł, jak skończyć ze zwolnieniami z WF-u
"Mamy plan zwalczania tej patologii nadprogramowych zwolnień lekarskich. Musimy przemawiać do rozsądku rodziców. Jeśli dzieci nie będą ćwiczyły, jeśli nie będą uczestniczyły w zajęciach w-f, nie będą się testowały, to będą chore już w okresie dojrzewania” - stwierdził minister Czarnek podczas kongresu „WF z AWF”, cytowany przez dziennik.pl.
Oprócz apelu do rodziców uczniów, szef resortu edukacji zapowiedział także działania promujące sport wśród młodzieży, szkolenia dla nauczycieli WF-u, reaktywowanie klubów sportowych oraz wykorzystanie nowoczesnej infrastruktury sportowej.
Jak podkreślił na ten cel przeznaczono już 100 mln zł, przeszkolono ponad 30 tys. nauczycieli, powstało też ponad 30 tys. Sport Klubów w całej Polsce, w ramach których ćwiczy blisko 500 tys. uczniów. Te działania mają być cały czas kontynuowane.
Nie zwalniaj dziecka z lekcji WF-u bez powodu. Ruch jest ważny dla jego zdrowia
Źródło: dziennik.pl