Rodzice małych dzieci czekają z niecierpliwością na rozpoczęcie roku szkolnego. Każdy kolejny dzień wakacji, to konieczność zapewnienia dziecku opieki. A w tym roku, wakacje są wyjątkowo długie, bo trwają aż do 3 września. Nauka rozpoczyna się dopiero w poniedziałek 4 września. Czy w piątek można posłać dziecko do szkoły do świetlicy? I co z przedszkolami - kiedy tam zaczynają się zajęcia edukacyjne? Poniżej odpowiadamy na te wszystkie pytania.
Wiemy, czy szkoły będą 1 września zamknięte
Zawsze, gdy 1 września wypada w piątek lub sobotę, rozpoczęcie roku szkolnego jest przesuwane na najbliższy poniedziałek. Tak mówią przepisy, dlatego pierwszy dzień szkoły w 2023 roku wypada 4 września. Wiele placówek pracuje już od połowy sierpnia - to czas egzaminów poprawkowych, układania planu lekcji, rad pedagogicznych. Ale czy to znaczy, że 1 września szkoły będą czekać na uczniów i otworzą świetlice?
Wyjaśniamy, że tak się nie stanie. Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, którego cytuje serwisu businessinsider.com.pl twierdzi, że "tego dnia nie mogą być prowadzone obowiązkowe zajęcia z uczniami, a dyrektorzy szkół nie muszą w tym dniu organizować zajęć świetlicowych, które często obejmują przedszkolaków".
Czytaj również: Kalendarz roku szkolnego 2023/24. Kiedy dni wolne od szkoły 2023/2024?
O której jest i ile trwa rozpoczęcie roku szkolnego?
Czy przedszkola będą otwarte?
To samo pytanie, o opiekę nad dziećmi 1 września, zadają sobie rodzice przedszkolaków. Praca placówek dla młodszych dzieci różni się nieco od szkolnych, zwłaszcza gdy mówimy o placówkach prywatnych. Przedszkola funkcjonują przez cały rok i rozpoczynają pracę 1 września (chyba że 1 września wypada w weekend, wtedy - w kolejny poniedziałek), a kończą 31 sierpnia - jak czytamy na portaloswiatowy.pl.
Termin rozpoczęcia i zakończenia zajęć w zerówkach organizowanych w szkołach jest inny - zajęcia dydaktyczno-wychowawcze nie odbywają się tam w czasie ferii zimowych i letnich - analogicznie do zajęć szkolnych. Jak wspomina jednak businessinsider.com.pl. nawet dyrektorzy szkół prowadzących zerówki, nie muszą w tym dniu organizować opieki dla dzieci.