„Chat GPT w szkole – szanse i zagrożenia” – to poradnik ekspertów, dotyczący popularnej formuły sztucznej inteligencji. O jaki zagrożeniach mowa? Zacznijmy od tego, czym jest Chat GPT.
300 miliardów słów i 100 milionów użytkowników
Chat GPT to narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, która jest lepsza od wyszukiwarki googla. Wystarczy zadać jej pytanie, a ona odpowie ci wyczerpująco i w sposób, na jakim ci zależy. Możesz poprosić ją o napisanie wypracowania na zadany temat, rozwiązanie zadania matematycznego, a nawet stworzenie fotomontażu.
Twórcy systemu ChatGPT wprowadzili do niego około 300 miliardów słów i 175 miliardów parametrów, co pozwala mu korzystać z ogromnej bazy danych, uczyć się i rozumieć złożone wzorce i niuanse języka naturalnego – czytamy w opisie narzędzia.
Chat GPT jest dostępny we wszystkich językach świata, choć największa popularność cieszy się jego angielska wersja. Sztuczna inteligencja ma obecnie ponad 100 milionów użytkowników i 1 miliarda odwiedzin miesięcznie. Pierwszy milion z nich zalogował się do aplikacji w ciągu pierwszych 5 dni od jego udostępnienia.
Czytaj również: Przemysław Czarnek chce wprowadzić kolejny nowy przedmiot. "Nowość na skalę niespotykaną"
Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć? Oto proste sposoby
Pomoc w nauce czy zagrożenie?
Nic dziwnego, że z takiego rozwiązania natychmiast zaczęło korzystać młode pokolenie, które świetnie radzi sobie z nowymi technologiami. Nieoficjalne wiadomo, że poważny problemem dostrzegają uczelnie wyższe, które wkrótce mierzyć się będą z obronami prac magisterskich czy doktorskich stworzonych przez sztuczną inteligencję.
Tymczasem jednak przy pomocy Chata GPT powstają prace domowe (można poprosić sztuczną inteligencję, aby tekst stworzony był na poziomie klasy podstawówki). To sprawia, że pedagogowi trudno ocenić, czy praca pisana była przez dziecko, czy przez komputer.
Minerstwo chce szkolić nauczycieli
Na tę sytuację zareagowało już ministerstwo edukacji i nauki. Kilka dni temu wydało artykuł “Chat GPT w szkole - szanse i zagrożenia”, który zawiera m.in. informacje o tym, czym jest Chat GPT i jak wpływa na edukację, jakie zagrożenia rodzi jego użycie, jak korzystać z niego mądrze oraz sprawdzić, czy na przykład praca domowa została przygotowana samodzielnie - czytamy na stronie gov.pl
Jak podaje resort, „nie jest to narzędzie pozbawione wad, co jednak nie powstrzymuje uczniów przed wykorzystywaniem go już dziś. Świadome korzystanie z niego przez nich nie powinno ograniczać się do prób napisania za jego pomocą pracy domowej. Nauczyciele stają tym samym przed prawdziwym wyzwaniem - jak oceniać prace, które mogą być tworzone całkowicie lub w bardzo dużym stopniu przez sztuczną inteligencję”.