Specjalne diety w szkołach dla dzieci z problemami zdrowotnymi. ZPP apeluje o nowe przepisy
"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że Związek Powiatów Polskich chce wprowadzenia nowelizacji do poselskiego projektu ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 oraz ustawy - Prawo oświatowe. Zmiany mają na celu poprawę komfortu i bezpieczeństwa zdrowotnego dzieci, które wymagają specjalnych diet z powodu uwarunkowań medycznych. Projekt posłów Polska 2050 zakłada, że posiłki w żłobkach, przedszkolach i szkołach miałby zakładać potrzeby żywieniowe wszystkich dzieci.
"Cel ten uważamy za słuszny i uzasadniony, bowiem możliwość wspólnego spożywania posiłków jest ważnym elementem przynależności do grupy społecznej. Zwracamy jednak uwagę, że żłobki, kluby dziecięce, przedszkola i szkoły powinny zapewnić specjalny posiłek zgodnie ze szczególnymi wymaganiami zdrowotnymi tylko w sytuacji, gdy dziecko ma np. alergie pokarmowe czy potwierdzone choroby wymagające diety" - tłumaczy prezes zarządu ZPP, Andrzej Płonka, cytowany przez "DGP".
Nowa ustawa zrewolucjonizuje menu szkolne? Ekspert zwraca uwagę na problem
Diety powinny być uzgadniane wraz ze wskazaniami medycznymi dotyczącymi zdrowia dziecka. Dlatego też w nowej ustawie miałby zostać wprowadzony wykaz chorób i najczęstszych rodzajów diet, jakie powinno stosować się w szkolnych stołówkach. "W szczególności do wykazu powinny zostać wprowadzone następujące rodzaje diet: bezglutenowa, bez laktozy, bezjajeczna, dieta cukrzycowa, lekkostrawna czy wysokobiałkowa ze wskazaniem jednostek chorobowych, w których uzasadnione jest ich stosowanie" - apeluje ZPP.
Prezes zarządu ZPP zwrócił też uwagę na jeszcze jeden, istotny problem. W przypadku braku wprowadzenia w szkołach specjalnych diet dla dzieci zmagających się z problemami zdrowotnymi, rodzice mogliby naciągać przepisy i wymuszać na placówkach wprowadzanie różnych produktów z własnych przekonań. Dlatego też zmiana w przepisach wydaje się konieczna. Kiedy jednak ona nastąpi? Tego dowiemy się w nadchodzących tygodniach.