Nauczycielka, która pracuje w szkole Montessori, pokazała na Tik Toku zeszyt z lat. 50. Wypracowanie sprzed 70 lat polegało na opisaniu wspomnień z wakacji. Zaskakujący jest nie tylko sposób formułowania wypowiedzi, ale także pismo.
Wypracowanie z wakacji
Na profilu @montepolski na Tik Toku możemy przeczytać fragmenty wypracowania z lat 50. Praca należała do Heleny Fikównej z VII klasy. Uczniowie mieli napisać, jak minęły im wakacje, można więc domyślać się, że zadanie z języka polskiego trzeba było wykonać na początku roku szkolnego, tuż po powrocie z letniego wypoczynku.
"Ja także wyjeżdżałam i zwiedzałam nasz kraj. Byłam w Gdyni, po raz pierwszy widziałam nasze morze. Coś pięknego popatrzyć na bezmiar wód, gdy spokojna fala przybije do brzegu, oblewając stopy. Alby, gdy słońce wschodzi takie cudne, jakby z morza wychodziło, naprawdę piękny jest ten świat stworzony przez Boga. Piękny jest nasz Bałtyk" - napisała Helena.
Internauci zszokowani
Internautów zdziwił nie tylko ładny styl wypracowania, ale również pismo. Jest ono bardzo staranne i piękne, zupełnie nie przypomina charakteru pisma współczesnych uczniów. Wypracowanie napisane jest piórem, w równych linijkach, bez żadnych kleksów. Najpewniej wynika to z tego, że w dawnych latach przywiązywano dużo większą wagę do starannego pisania.
"Pismo przepiękne ...kiedyś kaligrafia była ważna" - komentują internauci. "Sztuka kaligrafii zanikała już w latach 50. ale ludzie i tak potrafili pięknie pisać" - dodał ktoś inny.
Nauka kaligrafii w szkołach
W latach 20. i 30.. XX wieku uczniowie w szkołach mieli kaligrafię. Starannego i ładnego pisma uczono wszystkich uczniów w szkole podstawowej. Było to obowiązkowe i traktowane jako nauka pisania. W internecie możemy znaleźć wiele przedwojennych podręczników do nauki pisania, które dzisiaj przeżywają swój renesans. Obecnie jednak uczniów nie uczy się kaligrafii, a pismo ma charakter jedynie użytkowy.