Podczas pandemii koronawirusa zamknięte szkoły i zdalne nauczanie nikogo nie dziwiły. Jednak w przeszłości zdarzało się, że dyrektorzy decydowali się na zamknięcie placówek z innych powodów. Na przeszkodzie w prowadzeniu stacjonarnych lekcji stały niskie temperatury.
Przed pandemią zamknięcie szkoły oznaczało dla uczniów czas wolny, dziś możliwe jest już prowadzenie lekcji online. Oto kiedy można przejść na zdalny tryb nauczania.
Spis treści
- Kiedy dyrektor może zamknąć placówkę z powodu mrozów?
- Kiedy szkoła musi zorganizować lekcje zdalne?
- Lekcje zdalne w jednej ze szkół
Kiedy dyrektor może zamknąć placówkę z powodu mrozów?
Przepisy jasno to precyzują. By zamknąć szkołę z powodu mrozów temperatura na zewnątrz przez minimum dwa dni powinna wynosić -15°C lub mniej (pomiary prowadzone o godzinie 21:00). Tak stanowią zapisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 roku.
O zamknięciu placówki z powodu zimowej aury można zdecydować także w przypadku, gdy temperatura w salach lekcyjnych wynosi 18°C lub jest niższa. Jeśli nie ma możliwości, by odpowiednio ogrzać placówkę, również wtedy dyrektor może zdecydować o czasowym przejściu na nauczanie zdalne.
"Jeżeli nie jest możliwe zapewnienie temperatury, o której mowa w ust. 1, dyrektor zawiesza zajęcia na czas oznaczony, powiadamiając o tym organ prowadzący" - czytamy w treści rozporządzenia.
Kiedy szkoła musi zorganizować lekcje zdalne?
Czy to oznacza, że uczniowie zyskują bonusowe ferie? Nie do końca. Jeśli sytuacja zawieszenia zajęć trwa minimum 2 dni, najpóźniej od trzeciego dnia zamknięcia szkoły powinny wprowadzić zdalne nauczanie. Model ten został już dobrze przetestowany podczas pandemii.
"W przypadku zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust. 1, na okres powyżej dwóch dni dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki, a w przypadku innej formy wychowania przedszkolnego prowadzonej przez osobę prawną niebędącą jednostką samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną - osoba kierująca tą inną formą wychowania przedszkolnego, organizują dla uczniów zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia te są organizowane nie później niż od trzeciego dnia zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust. 1."
Jedynie w wyjątkowych sytuacjach dyrektor może nie organizować nauczania zdalnego, jednak potrzebna jest zgoda organu prowadzącego szkołę.
Lekcje zdalne w jednej ze szkół
Na czasowy powrót do nauki zdalnej zdecydowano się w Łodzi. W jednej z placówek z powodu dużej absencji wśród uczniów i nauczycieli dyrekcja szkoły zdecydowała, że lepiej będzie przejść na e-lekcje. Postanowiono, że w ten sposób być może uda się zahamować rozprzestrzenianie się chorób.
W tym przypadku powołano się na sytuację zagrażającą zdrowiu i życiu uczniów.
Czytaj też: Szkoła wprowadziła rygorystyczny zakaz. "Nauczycielki chodzą po toaletach na przerwie i sprawdzają"