Właśnie rozpoczął się drugi tydzień zimowych ferii, które w tym roku - ze względu na pandemię koronawirusa - szkoły w całym kraju odbywają w jednym terminie. Na informację o tym, jak wyglądać będzie nauka od poniedziałku 18 stycznia czekali nie tylko uczniowie, którzy online uczą się już od ponad dwóch miesięcy, ale też rodzice.
Klasy 1-3 wracają do szkoły
Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że po feriach do nauki stacjonarnej wrócą dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Pozostali uczniowie będą kontynuować naukę zdalną.
Rząd postanowił utrzymać wszystkie pozostałe obowiązujące obostrzenia przynajmniej do końca stycznia. To oznacza, że galerie handlowe, kina, baseny, siłownie oraz stoki narciarskie i hotele pozostaną na razie zamknięte.
Dziś w całym kraju rozpoczęły się dobrowolne, przesiewowe testy na obecność koronawirusa wśród nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Testy te mają potrwać do piątku, aby od poniedziałku nauczyciele i pracownicy oświaty mogli spokojnie i bezpiecznie rozpocząć lekcje z uczniami.
Co z ósmoklasistami i maturzystami?
Poniedziałkowa konferencja nie odpowiedziała na pytanie, które zadają sobie ósmoklasiści i maturzyści - kiedy oni wrócą do szkoły? Przecież za kilka miesięcy czeka ich najważniejszy w ich dotychczasowym życiu egzamin.
W rozmowie z Onetem w środę 13 stycznia minister edukacji Przemysła Czarnek zapowiedział, że uczniowie przygotowujący się do egzaminów wrócą do nauki stacjonarnej w lutym.
- Jeśli nie trafi do nas trzecia fala pandemii, nie będzie się zwiększała liczba zakażeń, to w wariancie optymistycznym, w lutym, przynajmniej w systemie hybrydowym, uczniowie klas VIII i klas maturalnych wrócą do szkół - powiedział szef resortu cytowany przez Onet. - Dzieci i młodzież tracą na tym, że są w nauczaniu zdalnym. Więc jak tylko będzie to możliwe z punktu widzenia zdrowotnego i potwierdzą to specjaliści w radzie medycznej przy panu premierze, to będę postulował, żeby wracali do nauczania stacjonarnego, bo to jest potrzebne całemu społeczeństwu, a w szczególności dzieciom i młodzieży.
Czytaj także:
Ferie w domu - psycholog radzi, jak zapewnić dzieciom odpoczynek w czasie narodowej kwarantanny?