Spis treści
- Obowiązek szkolny w Polsce: co konkretnie się zmieni?
- Obowiązek szkolny w Polsce: jak wygląda obecnie?
Sześciolatki w szkole stanowią główny temat politycznych, ale przede wszystkim rodzicielskich, dyskusji już od dłuższego czasu. Od września 2015 obowiązek szkolny w Polsce dotyczy wszystkich dzieci w tym wieku. Przeciwko temu, by tak małe dzieci musiały uczęszczać do szkół szczególnie prężnie działali organizatorzy akcji "Ratuj Maluchy", którzy zebrali ponad milion podpisów pod petycją w sprawie zorganizowania referendum, w której Polacy mogliby wypowiedzieć się, czy chcą, czy nie chcą posyłać sześciolatków do szkoły. Z drugiej strony, podkreślano również, co takie wcześniejsze rozpoczęcie edukacji może dać dziecku i że pomysł obowiązku szkolnego w Polsce dla nich nie jest wcale taki najgorszy. Ożywione dyskusje trwają cały czas, a minister edukacji Anna Zalewska wychodzi z propozycją kolejnych zmian. Tym razem w drugą stronę: sześciolatki nie będą już musiały chodzić do szkoły, a nowe ustalenia mają wejść w życie już od grudnia 2015.
>>Przeczytaj również: Rok szkolny 2015/2016 - jakie zmiany zostaną wprowadzone?>>
Obowiązek szkolny w Polsce: co konkretnie się zmieni?
Sześciolatki nie będą już musiały iść do szkoły - obowiązek szkolny w Polsce będzie obowiązywał siedmiolatków. Jednak jeśli rodzice będą chcieli zapisać swoje sześcioletnie pociechy do placówki, będą mogli to zrobić - na mocy dobrowolnej decyzji, a nie, jak jest obecnie, obowiązkowo. Ci rodzice, którzy nadal będą chcieli wysłać swoje sześcioletnie dzieci do szkoły, będą mogli bez problemu to zrobić, ale tylko, jeśli dzieci urodziły się do 1 września. W przypadku najmłodszych urodzonych po 1 września konieczna będzie konsultacja z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, która określi gotowość szkolną dziecka. Jeśli zadecyduje, że dziecko takiej gotowości nie ma, będzie ono musiało rozpocząć swój obowiązek szkolny w Polsce dopiero w następnym roku szkolnym.
Minister zapowiedziała również, że sześcioletnie dziecko, które poszło 1 września 2015 do szkoły, jeśli taka będzie decyzja rodziców, będzie mogło zostać na drugi rok w pierwszej klasie.
- Jeżeli będą decydowali rodzice, ja wierzę w ich mądrość. Jeżeli taka sytuacja musi nastąpić i dziecko rzeczywiście ma jakieś bardzo duże problemy, to ja to zrozumiem i jak najbardziej pochylimy się nad tym dzieckiem, bo do dnia dzisiejszego zdarzają się przypadki, gdy dziecko musi zostać na drugi rok. Biorę pod uwagę, że takie coś może nastąpić. Natomiast wydaje mi się, że bardzo spokojnie należy do tego podchodzić i nie przesadzać z taką chęcią korzystania z danego prawa, ponieważ może to być odczuwane przez dziecko jako niepowodzenie: moi koledzy pójdą do klasy drugiej, ja zostanę w pierwszej - zauważa w "Dzień dobry TVN" Danuta Kozakiewicz, dyrektor szkoły podstawowej.
Co więcej, do tej pory mówiło się o "odroczeniu" obowiązku szkolnego w Polsce wobec sześciolatków, które powtarzają pierwszą klasę. Teraz używane będzie określenie "powtórne zapisanie do klasy pierwszej", mniej stygmatyzujące w swoim wydźwięku.
Minister edukacji zapowiedziała również, że jej celem jest również powrót oddziałów zerówkowych do przedszkoli, a nie pozostawienie ich przy szkołach podstawowych. Chodzi o to, by najmłodsi uczyli się w jak najbardziej komfortowych warunkach. Minister Zalewska zaznaczyła jednak, że nie będzie dążyła do likwidacji oddziałów zerówkowych przy mniejszych, zwłaszcza wiejskich szkołach, w którym dzieci zazwyczaj czują się swobodnie.
>>Przeczytaj również: Czy polskie szkoły radzą sobie z przyjmowaniem sześciolatków?>>
Obowiązek szkolny w Polsce: jak wygląda obecnie?
Obowiązek szkolny w Polsce ma już długą tradycję - po raz pierwszy wprowadzono go w Księstwie Warszawskim - w Izbie Edukacji Publicznej w 1808 roku. Od 1 września 2015 roku dotyczy dzieci od 6. do 18. roku życia. Najmłodsi uczniowie uczą się z jednego i darmowego podręcznika - "Naszego Elementarza". Od roku szkolnego 2015/2016 nie tylko uczniowie pierwszych klas otrzymują jeden bezpłatny elementarz, dołączyli do nich również, drugo- i czwartoklasiści oraz pierwszoklasiści z gimnazjum. Celem jest zapewnienie bezpłatnych podręczników wszystkim uczniom szkół podstawowych i gimnazjów do 2017 roku.
>>Dołącz również do dyskusji o sześciolatkach w szkole na forum Mjakmama24.pl!>>