Przed nami wybory. Ten gorący czas może być jeszcze trudniejszy dla tej części Polaków, którzy zmagać się będą z utrudnieniami spowodowanymi pracami komisji wyborczych. Mowa o rodzicach, których dzieci chodzą do placówek udostepniających swoje lokale na niedzielne głosowanie. Pojawiały się informacje, że cześć z nich może pozostać zamknięta w poniedziałek z powodu konieczności przeliczenia głosów. Wiceminister edukacji prof. Włodzimierz Bernacki, mówił o tym w środę w wywiadzie dla Radia Kraków.
Spis treści
- Czy szkoły po wyborach będą zamknięte?
- Minister uspokaja - to pojedyncze przypadki
- Wybory już 15 października
Czy szkoły po wyborach będą zamknięte?
Wybory już 15 października. Większość komisji wyborczych zlokalizowana będzie, jak zawsze, w placówkach edukacyjnych - szkołach czy przedszkolach. Głosowanie rozpocznie się o 7 rano i trwać będzie do 21. Po zamknięciu urn rozpocznie się liczenie głosów. W mediach pojawiły się informacje, że w niektórych komisjach, procedury te mogą się przedłużyć, co spowoduje konieczność zamknięcia szkoły następnego dnia po wyborach, czyli 16 października.
Minister uspokaja - to pojedyncze przypadki
Na pytanie o takie ryzyko odpowiadał w Radio Kraków wiceminister resortu edukacji i nauki, prof. Włodzimierz Bernacki, który uspokoił słuchaczy i rodziców.
"Sprawdzałem wczoraj, to są pojedyncze przypadki - mówił minister - To są tylko te szkoły, w których rzeczywiście może zdarzyć się tak, że funkcjonowanie komisji wyborczej i przedłużenie pracy tej komisji do poniedziałku, mogłoby skutkować utrudnieniami w procesie dydaktycznym".
Jak wyjaśnił w rozmowie minister, będą to rzadkie przypadki, a jeśli się zdarzą, szkoły wykorzystają do tego tzw. dni dyrektorskie (to pula dni wolnych od nauki, która pozostaje do dyspozycji dyrektora szkoły). Bernacki dodał również, że zazwyczaj komisje lokalizowane są w takim miejscu, aby możliwe było równoczesne liczenie głosów i prowadzenie zajęć dydaktycznych.
Czytaj również: Wybory 2023. Czy dziecko może wejść z rodzicem na głosowanie?
Wybory już 15 października
Przypomnijmy, że 15 października w całej Polsce odbędą się wybory parlamentarne. W trakcie głosowania wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. W tym samym czasie przeprowadzone będzie również referendum, w którym znajdą się 4 pytania, m.in dotyczące wyprzedaży majątku państwowego, wieku emerytalnego i kwestii imigrantów.