Przed uczniami aż 12 dni wolnych. Od kiedy przerwa świąteczna w szkołach?

2024-11-26 13:41

Zimą uczniowie jak co roku będą mieli okazję odpocząć od szkoły w okresie okołoświątecznym. Zimowa przerwa świąteczna w 2024 roku zacznie się na kilka dni przed Wigilią. Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Przed uczniami aż 12 dni wolnych. Od kiedy przerwa świąteczna w szkołach?

i

Autor: Getty Images Przed uczniami aż 12 dni wolnych. Od kiedy przerwa świąteczna w szkołach?

Jak pokazuje kalendarz roku szkolnego 2024/2025 do tej pory uczniowie już mogli skorzystać z trzech przedłużonych weekendów:

  • od 12 do 14 października (z uwagi na Dzień Nauczyciela w poniedziałek),
  • od 1 do 3 listopada (Wszystkich Świętych wypadło w piątek),
  • od 9 do 11 listopada (Święto Niepodległości wypadło w poniedziałek).

Już niedługo szykuje się kolejne wolne, tym razem zdecydowanie więcej czasu dzieci będą mogły spędzić w domach. W czasie przerwy świątecznej placówki nie będą organizować zajęć świetlicowych, szkoły będą zamknięte. Zobacz jak długo.

Przerwa świąteczna w 2024 roku

Zimowa przerwa świąteczna w szkołach zacznie się już 23 grudnia, a więc dzień przed Wigilią. Jednak ponieważ w tym roku Wigilia wypada we wtorek, uczniowie będą mieć wolne tak naprawdę już od 21 grudnia (w sobotę). Przerwa świąteczna potrwa aż do 31 grudnia, wliczając święto w stycznia, uczniowie będą więc mieć aż 12 dni wolnego.

Zimowa przerwa świąteczna będzie więc dłuższa niż przed rokiem. Wtedy uczniowie w szkole nie pojawiali się 10 dni z rzędu.

Wolny będzie także 6 stycznia, niedługo później rozpoczną się także 2-tygodniowe ferie zimowe.

Czy to znaczy, że w tym roku szkolnym uczniowie będą mieć więcej wolnego niż w ubiegłym? Niekoniecznie. Wakacje rozpoczną się wyjątkowo późno, bo dopiero 27 czerwca 2025 roku.

W jakim wieku dziecko może zostać samo w domu?

Długa przerwa od szkoły cieszy uczniów, za to nierzadko martwi rodziców. Końcówka roku bywa pracowita, nie zawsze można wziąć urlop w terminie zamknięcia placówki. Od jakiego wieku można zatem zostawić pociechę bez opieki?

To zależy nie tylko od samodzielności dziecka. Psychologowie uważają, że dziecko poniżej 10. roku życia raczej nie powinno spędzać w domu całego dnia bez rodziców.

O tym, w jakim wieku możesz zostawić dziecko samo w domu mówi Kodeks wykroczeń. Według przepisów dziecko do lat 7 nie może pozostawać bez opieki w sytuacji, gdy może dojść do zagrożenia jego zdrowia. 

Zostawiając dziecko na czas pracy w domu warto odpowiednio wcześniej je na to przygotować. Dziecko musi znać zasady bezpieczeństwa (nie może otwierać obcym drzwi), znać numery alarmowe, wiedzieć, jak bezpiecznie skorzystać z domowego sprzętu. Warto zadbać o to, by się nie nudziło (wtedy ryzyko, że wpadnie na jakiś „głupi pomysł” jest większe), kogoś zaufanego poprosić o to, by zajrzał do dziecka pod nieobecność rodziców (np. sąsiadkę).

Quiz z historii Polski. Pytamy o najważniejsze daty

Pytanie 1 z 12
Chrzest Polski miał miejsce w: