Od tego roku szkolnego w szkołach podstawowych będą co roku odbywały się dodatkowe egzaminy. Dotyczą one... zajęć z wychowania fizycznego. Na mocy zmian prawnych przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Sportu i Nauki, uczniowie klas 4-8 będą co roku musieli zdać testy sprawnościowe. Zmiany obejmą również uczniów szkół ponadpodstawowych.
Dodatkowe testy w szkołach
Wprowadzenie dodatkowych egzaminów wynika z uruchomienia sekcji "Sportowe talenty". Testy będą miały na uwadze wyłowienie najlepszych uczniów, których potencjał sportowy warto rozwijać, a także zainteresowanie dzieci i nastolatków sportem.
Dodatkowe egzaminy mają również przeciwdziałać otyłości i nadwadze wśród uczniów. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, około 30 procent dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 procent młodzieży do 15. roku życia, ma nadwagę. W czasie egzaminów będą gromadzone pomiary wzrostu oraz masy ciała dzieci. Wyniki będą katalogowane w szkołach.
Na czym będą polegały testy?
W czasie testów sprawnościowych dzieci będą musiały sprawdzić się w:
- skoku w dal z miejsca
- biegu 10 razy po 5 metrów
- 20-metrowym biegu wahadłowym
- desce (inaczej "tank plank").
Czy testy wpłyną na ocenę z WF-u?
Testy sprawnościowe mają być przeprowadzane osobno, poza zajęciami z wychowania fizycznego. Jak twierdzą autorzy pomysłu, nie będą one miały żadnego wpływu na ocenę z przedmiotu. Uczniowie nie powinni się ich w żaden sposób obawiać.
Nauczyciele boją się zmian
Nauczyciele obawiają się dodatkowych testów, ponieważ boją się, że uczniowie nie zareagują na nie entuzjastycznie. Widzą też poważne zagrożenie — dzieci będą musiały podawać pomiary samodzielnie. Nie będą w szkołach ważone ani mierzone, ale jedynie proszone, by powiedziały, jakiego są wzrostu i ile ważą. To rodzi pole do przekłamywania wyników, zwłaszcza wśród nastolatków, którzy mają kompleksy na punkcie swojego wyglądu.
Kiedy odbędą się pierwsze testy sprawnościowe?
Testy sprawnościowe będą realizowane już w tym roku szkolnym. Pierwsze testy mają odbyć się na przełomie marca i kwietnia, a więc na wiosnę 2024 roku. Dopiero po ich przeprowadzeniu będzie można ocenić, czy sekcja "Sportowe talenty" pozwala wyłowić nowych, przyszłych sportowców i czy zwiększa zainteresowanie uczniów aktywnością fizyczną.