Spis treści
- Dodatkowe punkty za szczepienie dzieci
- Jakie kryteria miały pojawić się w projekcie zmiany zasad przyjmowania do przedszkoli?
- Walka o przywileje dla szczepionych dzieci
Dodatkowe punkty za szczepienie dzieci
Poprawkę do projektu o zmianie kryteriów przyjmowania do przedszkola zgłosił radny z Krakowa. Jego zdaniem najwyżej punktowanym kryterium powinno być terminowe wykonywanie szczepień ochronnych według obowiązującego kalendarza szczepień. Radny zaproponował, że za szczepienie dziecka będzie przyznawane aż 7 punktów, co oznacza, że to kryterium staje się najważniejsze.
Jakie kryteria miały pojawić się w projekcie zmiany zasad przyjmowania do przedszkoli?
Dodatkowe punkty miało dostawać dziecko, które uczestniczyło już w rekrutacji do przedszkola, ale nie otrzymało miejsca, kolejne punkty byłyby przyznawane w przypadku, kiedy rodzeństwo chodzi do tego samego przedszkola oraz 1 punkt, gdy dziecko pochodzi z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub pomocą astytenta rodziny.
Radny Łukasz Wantuch zaproponował, aby zmienić ostatni punkt. Jego zdaniem powinno go zastąpić kryterium dotyczące wykonywania szczepień ochronnych.
Jak pisze news.krakow.pl radny, tak wyjaśnia swój pomysł: Celem poprawki jest skłonienie rodziców do wykonywania szczepień ochronnych. To kryterium miałoby działać jak straszak, że maluch może nie dostać się do wybranej placówki, ale nie zamykałoby przed dzieckiem drzwi przedszkola, bo i tak ustawowo każdy musi zostać przyjęty. Zgłoszony projekt ma aż 7 stron i możemy w nim przeczytać między innymi, że: Z roku na rok rośnie liczba rodziców, którzy odmawiają szczepienia dzieci z powodów ideologicznych. W Polsce rośnie liczba osób, które boją się, że szczepienia szkodzą, wywołują alergie czy nawet autyzm. Nie wierzą w ich ochronne działanie, domagają się wolności wyboru.
Walka o przywileje dla szczepionych dzieci
Pomysł z pierwszeństwem w dostępie do edukacji dla szczepionych dzieci regularnie powraca. Wiąże się to z faktem, że liczba nieszczepionych dzieci z roku na rok wzrasta. Budzi to wiele obaw nie tylko wśród lekarzy, ale również wśród rodziców, które są szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień.
Tego typu projekty regularnie są składane w wielu miastach, jednak dotychczas nigdzie nie zostały one przyjęte. Dzieje się to za sprawą ruchów antyszczepionkowych, które zaskarżają podobne uchwały do sądu i walczą o konstytucyjne prawo do edukacji.
Nieszczepię dziecka, zapłacę karę? Co grozi rodzicom za nieszczepienie dzieci?
Źródło: news.krakow.pl