Sztuczna inteligencja i „zeszyt online”. Tak polscy uczniowie będą teraz poznawać matematykę

2024-11-06 10:01

Matematyka to od zawsze przedmiot budzący wiele skrajnych uczuć u uczniów. Jedni ją uwielbiają i rozumieją, nawet bez konieczności nauki poza lekcjami, inni drżą przed każdą klasówką. Czy jest szansa, by zła sława matmy odeszła w zapomnienie. Współpraca MEN i Politechniki Warszawskiej daje nadzieję...

Sztuczna inteligencja nauczy polskich uczniów matematyki?

i

Autor: Getty Images & materiały prasowe Sztuczna inteligencja nauczy polskich uczniów matematyki?

Spis treści

  1. Matematyka w szkołach z AI
  2. O co chodzi z "zeszytem online" na lekcjach matematyki?
  3. Jakie efekty przynosi "Zeszyt Online"?
  4. Jak wielu uczniów skorzysta z programu sztucznej inteligencji?

Matematyka w szkołach z AI

Matematyka w szkołach zmieni oblicze? Jak czytamy na gov.pl, niebawem do szkół wejdzie „zeszyt online” i sztuczna inteligencja. Wszystko po to, by idąc za pomysłem Politechniki Warszawskiej pokazać uczniom jak zrozumieć matematykę.

Dr Katarzyna Lubnauer, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i prof. dr hab. inż Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej podpisali umowę w ramach której projekt uczelni zostanie wdrożony w polskich szkołach. Przedsięwzięcie wpisuje się tym samym w podstawowe kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/25. O co dokładnie w nim chodzi?

O co chodzi z "zeszytem online" na lekcjach matematyki?

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej już od ponad 5 lat współpracowali ze szkołami wykorzystując sztuczną inteligencję. Dzięki takim pojedynczym działaniom, AI w ich programie doskonaliła się w pracy z uczniami na różnym poziomie nauczania i z różnymi zdolnościami w kierunkach ścisłych. Projekt jest na tyle innowacyjny, że nie tylko różnicuje poziom nauki, diagnozuje błędy, ale też bada poziom zmęczenia uczniów podczas wykonywania matematycznych zadań. 

Odczuwamy odpowiedzialność społeczną uczelni. Przedsięwzięcie, które będziemy wspólnie z MEN realizować wpisuje się w misję Politechniki Warszawskiej. Jestem przekonany, że mamy do czynienia z produktem znakomitym i bardzo pomocnym

– powiedział na oficjalnej konferencji rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba.

Wieloletnie prace nad projektem pozwoliły stworzyć Zeszyt Online, który pracuje nad rozwijaniem umiejętności matematycznych. Zdaniem jego twórców, algorytmy na tyle się udoskonaliły, że będą w indywidualny sposób rozwijać umiejętności matematyczne uczniów. Pracują między innymi z:

Jakie efekty przynosi "Zeszyt Online"?

Sukces projektu to nie tylko gołe słowa i obietnice. Projekt sprawdził się między innymi w przygotowywaniu uczniów do egzaminu ósmoklasisty. Jak się okazało, na przykładzie powiatu makowskiego, gmina Rzewnie, która w poprzednich latach była jedną z najsłabiej wypadających w testach z matematyki na egzaminie ósmych klas, po wdrożeniu projektu wzrosła w rankingach o 45 proc. przechodząc z miejsca 9. w powiecie, na miejsce 2. pod względem wyników z matematyki na egzaminie w roku szkolnym 2019/2020. 

Jak wielu uczniów skorzysta z programu sztucznej inteligencji?

Programem "Zeszyt online" objętych będzie od teraz 50 tys. uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych. 

Trzeba wykorzystywać szanse, jakie daje sztuczna inteligencja. Program Zeszyt.online może skutecznie wspierać nauczycieli w nauce matematyki i wyrównywaniu kompetencji matematycznych, które będą jednymi z kluczowych kompetencji przyszłości

- zaznaczyła wiceminister edukacji, dr Lubnauer.

Program wejdzie w życie już w tym roku szkolnym. Jego wartość to 6 mln złotych.