Polecany artykuł:
Pamiętasz, za co można dostać uwagę w szkole? Oczywiście to wszystko się zmienia, ale gdy ja chodziłam do podstawówki, w papierowym (!) dzienniczku mogły znaleźć się upomnienia dotyczące m.in. biegania po korytarzu, rozmawiania na lekcji czy jedzenia w jej trakcie. Na cenzurowanym było także żucie gumy - nauczyciele byli wyczuleni na charakterystyczny ruch żuchwy. Za gumami nie przepadają i rodzice, szczególnie jeśli dzieci żują je wyjątkowo intensywnie.
Gumy doceniamy w trakcie lotu samolotem, gdy pomagają walczyć z zatkanymi uszami. Nie jest to ich jedyna zaleta. Dziecko musi nauczyć się do sprawdzianu? Daj mu... gumę. Ale najpierw pokaż rolkę nagraną przez korepetytorów.
Guma do żucia pomaga w nauce
Czy wiesz, że guma do żucia, którą zapewne często żujesz, ułatwia zapamiętywanie przyswajanych informacji? Musisz ją tylko wykorzystywać we właściwy sposób
- słyszymy w rolce opublikowanej profilu @edumagpl.
Instagramowe konto prowadzą korepetytorzy, którzy dzielą się - przede wszystkim z uczniami, ale ze wskazówek mogą skorzystać i rodzice - efektywnymi metodami uczenia się. A jedna z opublikowanych rolek dotyczy niecodziennego sposobu na zapamiętywanie, czyli właśnie żucia gumy. Jak to robić, aby było skuteczne?
Ucząc się, żuj gumę do życia. Następnie, podczas egzaminu lub klasówki, żuj gumę o tym samym smaku, żeby lepiej przywołać wspomnienia. Ten prosty sposób na zapamiętywanie naprawdę działa!
- podkreśla korepetytorka.
Skąd wiadomo, że ta metoda jest skuteczna? Na rolce przytoczono badania naukowców z uniwersytetu w Newcastle. Wykazały one, że osoby, które podczas nauki żuły gumę miały o 24 proc. lepsze wyniki w testach pamięci krótkotrwałej i o 36 proc. lepsze wyniki w testach pamięci długotrwałej - w porównaniu do osób, które nie żuły gumy.
Żucie gumy nie sprawi, że wiedza „sama wejdzie do głowy”, ale warto spróbować, prawda?
Polecany artykuł:
Sposoby na zapamiętywanie
Pamiętaj, że nie ma jednej, słusznej metody nauki. Tobie mogło pomagać robienie notatek, ale przepisywanie niekoniecznie musi zadziałać u twojego dziecka. Zachęć ucznia, aby wypróbował różne sposoby, może znajdzie ten, który ułatwi mu zapamiętywanie. Może np.
- nagrywać, gdy opowiada materiał, a następnie odsłuchiwać nagranie,
- uzupełniać testy, robić sobie własne klasówki,
- zaprosić kolegę, aby odpytywali się wzajemnie,
- „rozpisywać” informacje, np. na wykresach, w tabelkach, rozrysowywać w „chmurkach”,
- robić ściągi, których nigdy nie wykorzysta.
W jaki sposób lubiłaś się uczyć? A co działa u twojego dziecka?