Tej prostej czynności zakazują i rodzice, i nauczyciele. A pomaga w nauce

2024-10-31 14:33

Dzieci uczą się w różnym tempie i w różny sposób. Czasem potrzeba trochę czasu, aby uczeń znalazł metodę, która najlepiej sprawdzi się w jego przypadku. Rodzice mogą mu odrobinę pomoc - jednak nie podsuwając kolejne pomoce naukowe, a coś, czego zazwyczaj zabraniają.

Dziewczynka podczas nauki

i

Autor: Getty Images Żucie gumy ułatwia zapamiętywanie

Pamiętasz, za co można dostać uwagę w szkole? Oczywiście to wszystko się zmienia, ale gdy ja chodziłam do podstawówki, w papierowym (!) dzienniczku mogły znaleźć się upomnienia dotyczące m.in. biegania po korytarzu, rozmawiania na lekcji czy jedzenia w jej trakcie. Na cenzurowanym było także żucie gumy - nauczyciele byli wyczuleni na charakterystyczny ruch żuchwy. Za gumami nie przepadają i rodzice, szczególnie jeśli dzieci żują je wyjątkowo intensywnie.

Gumy doceniamy w trakcie lotu samolotem, gdy pomagają walczyć z zatkanymi uszami. Nie jest to ich jedyna zaleta. Dziecko musi nauczyć się do sprawdzianu? Daj mu... gumę. Ale najpierw pokaż rolkę nagraną przez korepetytorów.

Guma do żucia pomaga w nauce

Czy wiesz, że guma do żucia, którą zapewne często żujesz, ułatwia zapamiętywanie przyswajanych informacji? Musisz ją tylko wykorzystywać we właściwy sposób

- słyszymy w rolce opublikowanej profilu @edumagpl.

Instagramowe konto prowadzą korepetytorzy, którzy dzielą się - przede wszystkim z uczniami, ale ze wskazówek mogą skorzystać i rodzice - efektywnymi metodami uczenia się. A jedna z opublikowanych rolek dotyczy niecodziennego sposobu na zapamiętywanie, czyli właśnie żucia gumy. Jak to robić, aby było skuteczne?

Ucząc się, żuj gumę do życia. Następnie, podczas egzaminu lub klasówki, żuj gumę o tym samym smaku, żeby lepiej przywołać wspomnienia. Ten prosty sposób na zapamiętywanie naprawdę działa!

- podkreśla korepetytorka.

Skąd wiadomo, że ta metoda jest skuteczna? Na rolce przytoczono badania naukowców z uniwersytetu w Newcastle. Wykazały one, że osoby, które podczas nauki żuły gumę miały o 24 proc. lepsze wyniki w testach pamięci krótkotrwałej i o 36 proc. lepsze wyniki w testach pamięci długotrwałej - w porównaniu do osób, które nie żuły gumy.

Żucie gumy nie sprawi, że wiedza „sama wejdzie do głowy”, ale warto spróbować, prawda?

Sposoby na zapamiętywanie

Pamiętaj, że nie ma jednej, słusznej metody nauki. Tobie mogło pomagać robienie notatek, ale przepisywanie niekoniecznie musi zadziałać u twojego dziecka. Zachęć ucznia, aby wypróbował różne sposoby, może znajdzie ten, który ułatwi mu zapamiętywanie. Może np.

  • nagrywać, gdy opowiada materiał, a następnie odsłuchiwać nagranie,
  • uzupełniać testy, robić sobie własne klasówki,
  • zaprosić kolegę, aby odpytywali się wzajemnie,
  • „rozpisywać” informacje, np. na wykresach, w tabelkach, rozrysowywać w „chmurkach”,
  • robić ściągi, których nigdy nie wykorzysta.

W jaki sposób lubiłaś się uczyć? A co działa u twojego dziecka?

W tym quizie matematycznym komplet zdobędą nieliczni. Poradzisz sobie?

Pytanie 1 z 11
Prawidłowy wynik to:
Zadanie matematyczne