Polecany artykuł:
Ferie zimowe w niektórych województwach zaczną się już za tydzień. Czasu na poprawę ocen śródrocznych nie zostało wiele, tym bardziej, że dopiero skończyła się zimowa przerwa świąteczna. Kilkanaście dni wolnych uczniowie wykorzystali na wypoczynek, niektórzy także na czytanie zadanych lektur.
Już wkrótce wraz z rodzicami ruszą na ferie zimowe, a w miejscach takich jak Zakopane zrobi się wyjątkowo tłoczno. Wygląda na to, że tegoroczne ferie będą wyjątkowe przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze: cen. Ci, którzy mieli okazję odwiedzić najbardziej oblegane zimą miejscówki już donoszą jak drogie są noclegi, lokalne specjały i karnety na stoki narciarskie. Po drugie: w takich terminach odbywają się po raz ostatni.
Kiedy zaczynają się ferie zimowe?
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2024/2025 I semestr nauki w szkołach kończy się 31 stycznia. Jednak terminów ferii zimowych jak co roku jest kilka. Obecnie są cztery tury dwutygodniowych przerw od nauki. Podział na województwa wygląda następująco:
- od 20 stycznia do 2 lutego (województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie),
- od 27 stycznia do 9 lutego (województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie),
- od 3 do 16 lutego (województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie),
- od 17 lutego do 2 marca (województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie).
Ten podział od lat wygląda tak samo, różni się jedynie terminami. Przykładowo dzieci z województwa małopolskiego i mazowieckiego nigdy nie mają ferii w tym samym terminie. W przeciwnym razie zarezerwowanie wypoczynku byłoby dużo trudniejsze, z uwagi na zaludnienie w w/w regionach.
Polecany artykuł:
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że ferie zimowe mają długą tradycję, bo sięgają 1931 roku. Przed II wojną światową trwały jednak 3 tygodnie, bo łączyły się z wolnym w okolicach świąt Bożego Narodzenia.
Od roku szkolnym 2003/2004 zdecydowano o podziale na województwie i rotacji terminów. To oznacza, że jeśli w ubiegłym roku dzieci z danego województwa miały ferie w styczniu, w kolejnym zapewne odbędą je w lutym.
Wyjątkiem był rok 2021 (okres pandemii), gdy ferie zimowe odbyły się w jednym terminie dla uczniów z całej Polski.
Ferie zimowe - zmiany dla uczniów
To ostatnie ferie w obecnym kształcie. Już od przyszłego roku szkolnego MEN ustanowił trzy terminy:
- od 19 stycznia 2026 do 1 lutego 2026 (województwa: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie),
- od 2 lutego 2026 do 15 lutego 2026 (województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie),
- od 16 lutego 2026 do 1 marca 2026 (województwa: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie).
Zmiany wydają się być niewielkie, jednak już dyskutuje się o kolejnych. Wśród propozycji zmian dotyczących terminów pojawiają się te, by ferie zimowe odbywały się zawsze w lutym - inaczej krótki okres między grudniówką a feriami sprawia, że trudno zorganizować pracę w szkole.
Ferie w szkole także jesienią?
Część nauczycieli wskazuje, że obecny kalendarz roku szkolnego nie wygląda najlepiej. Ich zdaniem przerwy od nauki są rozłożone nierównomiernie, przez co uczniowie mogą być przemęczeni.
Pierwsza dłuższa przerwa w nauce to zwykle właśnie ta rozpoczynająca się końcem grudnia, uczniowie nie mogą liczyć na wolne dni od 1 września (wyjątkiem bywa 1 i 11 listopada czy Dzień Nauczyciela). Proponują więc, by wprowadzić nową, jesienną przerwę.
Choć żadne decyzje nie zapadły, resort edukacji uważnie przygląda się tym propozycjom.
− Na pewno nad organizacją roku szkolnego trzeba się zastanowić. Do MEN trafia w tej sprawie wiele postulatów, jest to jedna z sześciu-siedmiu najczęściej zgłaszanych przez rodziców spraw
- tłumaczy wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz w podcaście „Szkoła na nowo”.
Kto wie, czy wkrótce wakacje i ferie zimowe w obecnym kształcie nie przejdą do historii, a organizacja roku szkolnego będzie wyglądać zupełnie inaczej.