Uczniowie z terenów powodziowych nie napiszą egzaminu? Jasna odpowiedź MEN

2024-11-22 15:54

Uczniowie z terenów dotkniętych powodzią będą zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty? Za takim rozwiązaniem jest Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka. Do sprawy odniosła się już ministra edukacji narodowej, Barbara Nowacka. Resort planuje jakieś działania?

Uczniowie piszą egzamin

i

Autor: Getty Images Uczniowie będą zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty?

We wrześniu południowo-zachodnie województwa dotknęła powódź, jej skutki wciąż są odczuwalne. To traumatyczne doświadczenie dla dorosłych, ale i dla dzieci, które były świadkami tych wydarzeń. Dobrze wiemy, że potrzebują wsparcia emocjonalnego, a na ich potrzeby warto zwrócić uwagę i teraz, gdy wiele osób o wielkiej wodzie zdążyła już zapomnieć.

Osobom poszkodowanym podczas powodzi możemy pomóc, m.in. odwiedzając południowo-zachodnie krańce Polski. Woda nie wszędzie dotarła, a turyści mają realny wpływ na odbudowę regionu. O tym, co można podarować uczniom z tych terenów, mówiła niedawno Rzeczniczka Praw Dziecka.

Część uczniów będzie zwolniona z egzaminu ósmoklasisty?

Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, była niedawno gościnią radiowej Jedynki. Na antenie opowiedziała m.in. o stanie psychicznym dzieci z terenów dotkniętych powodzią. Wraz ze współpracownikami odwiedziła te rejony, młodzi ludzie opowiadali o swoich doświadczeniach, o towarzyszącym im lęku i strachu. Są też świadomi, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna.

Powódź i inne sytuacje trudne, których doświadczają dzieci, wybijają inne problemy, które były dotąd w rodzinie, takie jak alkoholizm czy brak umiejętności wychowawczych u rodziców

- mówiła Monika Horna-Cieślak na antenie Radiowej Jedynki.

Rzeczniczka Praw Dziecka podczas rozmowy zapowiedziała, że będzie wnioskowała do Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby uczniowie z terenów ogarniętych powodzią nie musieli podchodzić do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Trudne doświadczenia mogą być przeszkodą w odpowiednim przygotowaniu się do tego sprawdzianu. Dodała, że jej biuro ma już przygotowany projekt ustawy.

Szefowa MEN jasno: Nie widzę zasadności

Do tego pomysłu na antenie radiowej Trójki odniosła się szefowa resortu edukacji, Barbara Nowicka.

Nie widzę zasadności

- stwierdziła.

Jej zdaniem nie ma powodu, który wskazywałby na to, że uczniów trzeba zwolnić z egzaminu ósmoklasisty. Podkreśliła, że nie mieli przerwy w nauce (jeśli nie było lekcji stacjonarnych, często odbywały się zdalnie), warunki mieszkaniowe również nie powinny być przeszkodą.

Jeżeli kwestią tego, czy ktoś przystępuje czy nie do tej formy egzaminu miałyby być warunki mieszkaniowe, mam poczucie, że wiele dzieci, które mieszkają w nie najlepszych warunkach albo w rodzinie wieloosobowej w pokoju z trójką rodzeństwa, też mogłoby podnieść taki postulat

- wskazała Barbara Nowicka.

Ministra podkreślała, że nie dostaje sygnałów od szkół, że zwolnienie z egzaminu jest konieczne, w ministerstwie nie ma takich planów. Zadeklarowała, że MEN gotowe jest na dodatkowe zajęcia i wsparcie. Ale do egzaminu przystąpią i uczniowie z terenów powodziowych.

Egzamin ósmoklasisty - terminy

Przypomnijmy, że w roku szkolnym 2024/2025 egzamin ósmoklasisty odbędzie się w maju przyszłego roku. Uczniowie przystąpią do egzaminu z:

  • języka polskiego - wtorek, 13 maja (godz. 9),
  • matematyki - środa, 14 maja (godz. 9),
  • języka obcego nowożytnego - czwartek, 15 maja (godz. 9).

Termin dodatkowy zaplanowano na czerwiec, a wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 4 lipca 2025 r.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"