Spis treści
W gimnazjum uczyli się nastolatkowie, żyjący w dwudziestoleciu wojennym i później, aż do 1948 roku, kiedy to gimnazja zostały zniesione. Polski system oświaty wprowadził 8-klasową szkołę podstawową i ten układ obowiązywał przeszło pół wieku, by we wrześniu 1999 roku ponownie ustąpić nieco miejsca 3-letniemu gimnazjum kontynuującemu 6-letnią szkołę podstawową. Między podstawówką a gimnazjum zaczął obowiązywać test szóstoklasisty.Dawniej szkołę podstawową kończyli 15-latkowie. Przed nimi była edukacja w liceum, technikum lub szkole zawodowej. O tym, w której szkole będą się uczyli, w dużej mierze decydowały oceny na świadectwie ukończenia VIII klasy oraz wyniki egzaminu wstępnego do konkretnej szkoły. Obecnie każdy gimnazjalista, kończący tę szkołę w wieku 16 lat, musi zdać ogólnopolski egzamin, od którego wyników w dużej mierze zależy wybór kolejnej szkoły.
Gimnazjaliści o gimnazjum
Gdy zapytamy uczniów gimnazjum, czym różni się ich obecna szkoła od podstawówki, najczęściej powtarzają, że nowymi przedmiotami oraz dużo większą ilością nauki. Oczywiście, pewnym ułatwieniem jest powtórka materiału z podstawówki, jaki się przerabia w ramach programu dla klasy pierwszej gimnazjum. Jednak nie wszyscy zauważają, że w pierwszej klasie gimnazjum jest przez to "lżej", bo dużo zaangażowania wymagają nowe przedmioty. W ocenie uczniów najtrudniejsza jest jednak druga klasa gimnazjum. O trzeciej klasie natomiast uczniowie znowu nie mówią z przejęciem. W ostatnim roku nauki w gimnazjum kładzie się bowiem duży nacisk na utrwalanie materiału z całej edukacji w gimnazjum i przygotowuje do egzaminu kończącego naukę w tej szkole. Nastolatkowie przyznają również, że sama nauka nie stanowi już dla nich problemu, bo nauczyli się uczyć.
Skąd pochodzi nazwa "gimnazjum"?
Źródło słowa odnajdujemy w języku greckim - "gymnasion" z greckiego to "miejsce służące gimnastyce", natomiast "gymnos" to "nagi". Ta etymologia nie dziwi, jeśli przypomnimy sobie historię starożytnej Grecji, w której powstawały obiekty sportowe (gimnazjony) do uprawiania sportu. Młodzi chłopcy ćwiczyli tam nago m.in. rzut dyskiem lub oszczepem oraz skoki w dal. Następnie, od czasów Odrodzenia, słowem "gimnazja" nazywano szkoły średnie - ogólnokształcące i zawodowe.