Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpocznie się we wtorek, 13 maja, punktualnie o godzinie 9. Czy wtedy okaże się, że tzw. pewniaki, które obstawiają teraz nauczyciele (oraz uczniowie) pojawią się na arkuszach egzaminacyjnych?
2025 to rok Żeromskiego, Reymonta, Słonimskiego. Ich dzieła to pewniaki?
Czy typując pewniaki na egzamin ósmoklasisty warto sugerować się tym, że patronami roku 2025 są tacy pisarze jak St. Władysław Reymont, Stefan Żeromski, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Antoni Słonimski? Niekoniecznie.
Powieść Chłopi zniknęła z kanonu lektur, a...
„Syzyfowych prac” dzieci nie rozumieją, więc raczej nie pojawią się na egzaminie ósmoklasisty. Będzie taki temat, żeby każdy, nawet przeciętny uczeń sobie poradził
- mówi Agnieszka, która od 20 lat uczy języka polskiego w podstawówce na Mazowszu.
Pewniaki na egzaminie: typy nauczycieli języka polskiego
Jeśli chodzi o pewniaki, Aneta Korycińska (znana w sieci jako Baba od Polskiego) w ostatnim wywiadzie mówiła w M jak Mama, że:
Pewniakiem jest między innymi to, że dostajesz dwa teksty do analizy i musisz je porównać - napisać tezę, odwołać się i do pierwszego, i do drugiego tekstu, a jeśli coś pominiesz, to przepadłeś. Do tego zadania na rozpoznawanie części zdania; co ciekawe, zazwyczaj zadanie dotyczy przydawki lub dopełnienia, więc trzeba się nauczyć, jak je rozpoznawać.
Aneta Korycińska dodaje, że prócz tego ósmoklasiści na pewno będą mieli zadanie dotyczące wskazania bohatera literackiego, który wykazuje się określoną cechą.
Baba od Polskiego wyjaśnia też, że jedne z jej ostatnich rolek na temat znajomości Balladyny i Opowieści wigilijnej nie oznaczają, że uważa te lektury za pewniaki na egzaminie.
Obstawiam, że będzie coś z tekstów z klas 4-6. Może też przemówienie będzie, bo do tej pory było opowiadanie i rozprawka? Myślę, że to ostatnie pytanie może zawierać do wyboru: albo opowiadanie z przemówieniem albo rozprawka z przemówieniem.
- mówi Karolina Sikorska, nauczycielka języka polskiego z Piotrkowa Trybunalskiego.
