Wypracowanie uczennicy z lat 50. zachwyciło internautów. Uwagę przykuwa nie tylko pismo

2024-09-09 12:16

Polonistka ze szkoły Montessori opublikowała na TikToku treść wypracowania uczennicy z lat 50. na temat wspomnień z wakacji. Praca domowa już na pierwszy rzut oka zachwyca niesamowitą estetyką pisma, ale to nie jedyny jej aspekt, który zasługuje na pochwałę. Przeczytajcie koniecznie całe wypracowanie.

Wypracowanie uczennicy z lat 50. zachwyciło internautów. Uwagę przykuwa nie tylko pismo

i

Autor: Getty images/TikTok @montepolski Wypracowanie uczennicy z lat 50. zachwyciło internautów. Uwagę przykuwa nie tylko pismo

Nagranie z zeszytem Heleny Fikównej, uczennicy siódmej klasy pojawiło się wprawdzie rok temu na profilu @montepolski, ale z uwagi na temat pokazanego w nim wypracowania jest jak najbardziej aktualne i dziś. Wspomniana uczennica po powrocie we wrześniu do szkoły miała bowiem opisać swoje najmilsze wspomnienia z minionych wakacji.

Królowe Matki: Wyprawka dla pierwszaka

Wypracowanie z września 1950 roku zachwyca estetyką

Już na pierwszy rzut oka rzuca się bardzo estetyczne pismo uczennicy. Wszystko można bez problemu rozczytać. Litery są kształtne i wyglądają niczym odręczna czcionka z komputerowego programu do edycji pisma. Co więcej zostały napisane piórem – czyli narzędziem wymagającym znacznie większej staranności i uważności niż długopis czy ołówek. Internauci zachwycali się sztuką kaligrafii z zeszytu siódmoklasistki podkreślając fakt, że kiedyś sztuka pięknego pisania była podstawą edukacji szkolnej. Niektórzy przyznawali, że starsi członkowie ich rodziny, którzy w podobnym okresie chodzili do szkół, także mają/mieli piękne pismo.

„Przepiękna mowa gdy w pięknych czasach czytano książki i wiersze”

Staranny zapis to jednak nie wszystko, na co zwrócili uwagę obserwatorzy polonistki. Zachwycił ich także język uczennicy – poetycka narracja oraz przemyślany dobór słownictwa. Porównywali go do sposobu wyrażania się znanego z książki „Ania z Zielonego Wzgórza”. By nie być gołosłownym zacytujmy choć fragment tego wypracowania:

Byłam w Gdyni, po raz pierwszy widziałam nasze morze. Coś pięknego popatrzyć na bezmiar wód, gdy spokojna fala przybije do brzegu, oblewając stopy. Albo gdy słońce wschodzi takie cudne jakby z morza wychodziło, naprawdę jaki piękny jest świat stworzony przez Boga. Piękny jest nasz Bałtyk. Czasami się rozgniewa i wtedy spienione bałwany uderzają o brzegi szumiąc złowrogo i niszcząc po drodze.

Dlaczego w tych czasach takiego języka nawet w wypracowaniach szkolnych trudno doświadczyć? Internauci są zdania, że winne są media społecznościowe, które bardzo kaleczą język, a także to, że dzieci dziś nie czytają książek i poezji - nie mają więc pięknych wzorców.

Wypracowanie siódmoklasistki zachwyca też przekazem

Internauci docenili jeszcze jedno w pracy domowej uczennicy. Ujęło ich całkowicie jej podejście do otaczającego świata, pełne wdzięczności za to co doświadcza.

Ile wdzięczności w każdym słowie. Coś pięknego.

W tych wspomnieniach urzekły mnie radość z małych rzeczy i pięknych chwil oraz docenienie tego, co się ma. Wzruszające

– podkreślali.

Quiz ortograficzny - dyktando sprawdzi, czy znasz zasady

Pytanie 1 z 11
Uzupełnij: ... nie chcesz jechać ze mną na zakupy?